Трудно е да си представим съвременната градина без патладжани и особено без сладките чушки. Всички градинари си отглеждат, пък дори и само по 2 стръка. Има защо – чушките са наричани „зеленчукът на дълголетието”, а с патладжаните се приготвят доста от модните напоследък ястия, коментират от електронното издание „Стопанство”. Освен това продуктите от консервирането на двата зеленчука се радват на голяма популярност сред домакините.
Чушките и патладжаните се разсаждат преди останалите зеленчуци, тъй като семената пробиват много бавно, а за израстването на разсада е нужно най-вече време. Освен това от момента, в който растенията пробият почвата, до цъфтежа са им необходими 100 топли дни. Не трябва обаче и да се прибързва с разсада, тъй като ще се издължи прекалено. Разбира се, той може да се засади и в средата на януари, но тогава первазът, на който е поставен, трябва да бъде осветяван с луминисцентна лампа от 8 сутринта до 20 часа вечерта. Най-добре е семената да се засадят в края на януари или началото на февруари.
За разсаждане на семената от чушки и патладжани се използват следните варианти за почвени смеси:
една част почва и 2 части прегоряла тор
две части торф, 2 части прегоряла тор и една част дървени стърготини, напоени с карбамид
три части прегоряла тор и 2 части почва
Във всяка от посочените смеси се добавят по 2 лъжици дървесна пепел, лъжица суперфосфат и кибритена кутийка карбамид. Всичко се разбърква добре и сместа се полага в съда, в който ще бъде отглеждан разсадът, на височина 6-8 сантиметра, като се посипва със слаб разтвор на калиев перманганат. Ако обаче не смятате да пикирате разсада от чушки, най-добре е веднага да бъде засаден в отделни саксийки.
След 10-12 часа сместа се изравнява и се правят бразди с дълбочина 1 сантиметър. Семената се полагат на 2 сантиметра едно от друго. Браздите се засипват с почва и се поливат с топла вода през марля, за да може пръстта да слегне, но да не бъде отмита от семената. След това върху съда се обвива с фолио или найлон или върху него се поставя стъкло и се поставя на топло тъмно място, като се отваря за по няколко минути дневно, за да може разсадът да диша. Когато семената пробият, съдовете се преместват на по-хладен, но светъл перваз.
Разсадът в съда се оставя до появата на 2 същински листчета, след което се пикира в отделни саксийки. При прорасналият пипер не трябва да се засипва над първите семеделни листенца, докато при патладжаните може и по-високо. Обикновено пикирането се извършва между 25-ия и 30-ия ден от засяването на разсада. При чушките трябва да се постараем да запазим всички коренчета, докато при патладжаните е добре централният корен леко да се скъси.
Саксийките с пикирания разсад се обръщат на 180 градуса към светлината на всеки 2-3 дни, за да се осигури равномерното развитие на растенията. Всички останали грижи преди пресаждането му в открита почва се свеждат до редовно поливане и 2-3 пъти подхранване със слаб разтвор от карбамид или комбинирани (комплексни) торове, съдържащи азот, фосфор и калий в една гранула.