Начало » Хоби земеделие » Малката градина
25.02.2025 г.

Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер

Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер

Отглеждането на пипер с различни цветове е чудесен начин не само да обогатим градината, но и трапезата си. Ярките цветове са приятни за окото, а разнообразието от вкусове добавя ентусиазъм към кулинарните експерименти. В допълнение към естетическата привлекателност на различните сортове и хибриди, трябва да добавим и полезните вещества, допринасящи за доброто ни здраве.

Защо трябва да засаждаме разноцветни сортове пипер и какъв е смисълът?

Пиперът е една от най-старите зеленчукови култури. Плодовете са кухи, с плоски семена, а формата най-често е кръгла, издължена или овална, както и ръбеста – с три или четири сегмента. Вкусът може да бъде от леко пикантен до остър или сладък.

Пиперът може да бъде разноцветен – почти във всички цветове на дъгата и носи определени ползи за здравето. Различните сортови особености и времето, което плодовете прекарват на растенията, определят цвета и степента на зрелост. Селекционерите са намерили начин да накарат плодовете на пипера да узряват в жълто, оранжево, шоколадово, червено или лилаво, в зависимост от сорта или хибрида.

Най-напред, когато се появява плодът, той има зелен, бледозелен или бледожълт цвят и е неузрял. С течение на времето съзрява и постепенно променя цвета си на жълт, оранжев, червен, лилав, а някои почти до бяло или черно. Белите сортове могат да бъдат полупрозрачно бели или много бледожълти, но сладки и хрупкави.

За консумация се събират и още неузрелите плодове. Цветът не е единственото различие – вкусът и хранителните вещества също  варират между различните сортове.

Пиперът увеличава сладостта си, когато узрява. Зелените плодове са по-хрупкави, понякога леко горчиви и с тревист вкус, докато зрелите стават по-сладки.

Установено е, че червените чушки са най-популярни и вероятно, защото са най-сладки и ароматни, а жълтите и оранжевите имат по-слабо изразен вкус, но са също толкова сладки и визуално привлекателни. Лилавите и черните са още по-малко сладки, но имат по-голяма захарност от зелените. След печене структурата на всички става „копринена“ и добавя слънчева нотка към ястията.

Всички видове пипер съдържат витамин С, който позволява на тялото да усвоява желязото, а също витамини В6, К, А и Е.

Зеаксантинът и лутеинът, които се съдържат в зелените чушки, са двата най-важни очни пигмента. Антиоксидантът виолаксантин се намира в жълтите чушки, а каротеноидът капсантин, който има противоракова функция, прави узрелите плодове червени. Те са най-богати на хранителни вещества и съдържат и вещество против стареене – ликопен.

Установено е, че жълтите и оранжевите плодове са богати предимно на витамини А и С, докато зелените имат много малко от тях.

От здравословна гледна точка е добре да отглеждаме сортове с различен цвят, а за любителите на пикантните вкусове – може и по-лютиви, които съдържат капсаицин. Смята се, че той изпълнява функцията на защитен механизъм срещу определени животни и гъби и има доказателства за това.

Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер
2666
 

Последни материали
Виж
АГРА 2025
Здравословните масла на „ЕоФлория“ пробиват с качество
Заедно с Румъния, Словакия и Унгария
Призоваваме за връщане на квотите при внос на селскостопанска продукция от Украйна
Арабската държава насрочи нов търг за покупка на поне 50 000 тона
Алжир е внесъл от Франция едва 31 000 тона пшеница от началото на сезона
Анализите са на ЕК и Централната банка на ЕС
Желязков: През юни се очакват докладите за готовността на България за еврозоната
Награди в детски и литературни конкурси
Национален парк Рила“ отбеляза 33 години като защитена територия
Каква е разликата между червения, жълтия и зеления пипер
Свързани материали
Виж
(продължение)
Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?
Влияние на светлината върху покълването на семената
Количеството на подправките, внесени от държави извън ЕС, се е увеличило с 44%.
Най-популярните подправки в ЕС ще ви изненадат
Парена туршия
Бърза стерилизирана туршия
Бърза туршия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини