Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.02.2016 г.

С какво и кога да подхранваме разсада

Практика

Sinor.bg

Какъвто и разсад да отглеждате, той освен от вода има нужда и от редовно подхранване. Преди да започнете подхранването обаче полейте леко разсада, за да предпазите коренчетата от евентуални изгаряния от торовия разтвор. След подхранване растенията пак се поливат с чиста вода, за да отмие попадналите по тях капки от торовете, които са в състояние да прогорят листата и филизите. Експерти препоръчват поливането и подхранването да се извършват само сутрин, за да могат почвата, стъблата и листата да изсъхнат до вечерта, тъй като студът и влагата са всичко, което е необходимо за развитие на гъбичките.

За да бъде подхранван оптимално разсадът, трябва да бъдат „разчитани” неговите сигнали. Ако долните листа са по-светли, азотът не е достатъчен. Особено често това се случва с ненаситните патладжани.

Ако са по-светли младите листа, вероятно се дължи на хлороза, липса на желязо – значи трябва да напръскате растенията с железен сулфат (зелен камък), но с не повече от 1 лъжица на 10 литра вода, а още по-добре с железен хелат. Понякога обаче това се дължи и на излишък на манган – той пречи на растенията да усвояват желязото, затова действайте по-внимателно с него.

Ако листата вехнат и не се оправят дори след поливане, вероятно става дума за кореново гниене, предизвикано от недостиг на мед. Срещу това най-добре е да напръскате с меден оксихлорид. Често се случва при разсаждане в торфени почви, съветват от електронното издание „Стопанство”.

Ако стъблата и листата придобият виолетов оттенък, причината е в недостига на фосфор. До това състояние се стига и при недостиг на топлина, когато растенията просто не могат да усвоят фосфора, затова първата работа е да бъде сгрят разсадът и едва ако и това не помогне, да се прибегне до подхранване с фосфор.

След пикиране за пръв път растенията се подхранват след 2 седмици, а след това – на всеки 10 дни. Най-добре е за тази цел да се използват комплексни минерални торове.

За да могат растенията да усвояват както трябва хранителните вещества, корените имат нужда от кислород. За тази цел почвата в саксията се разрохква, но не много дълбоко, за да не бъдат увредени корените. Обикновено разрохкването се извършва 2 часа след поливането.

С какво и кога да подхранваме разсада
53329
 

Последни материали
Виж
Проведе се мащабно обучение за разследване на отравяния на диви животни
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Подготовка на почвата
Избор на място за засаждане на доматите и подходящо подхранване
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Най-опасните вредители по разсада и признаци за появата им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини