Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.02.2016 г.

С какво и кога да подхранваме разсада

Практика

Sinor.bg

Какъвто и разсад да отглеждате, той освен от вода има нужда и от редовно подхранване. Преди да започнете подхранването обаче полейте леко разсада, за да предпазите коренчетата от евентуални изгаряния от торовия разтвор. След подхранване растенията пак се поливат с чиста вода, за да отмие попадналите по тях капки от торовете, които са в състояние да прогорят листата и филизите. Експерти препоръчват поливането и подхранването да се извършват само сутрин, за да могат почвата, стъблата и листата да изсъхнат до вечерта, тъй като студът и влагата са всичко, което е необходимо за развитие на гъбичките.

За да бъде подхранван оптимално разсадът, трябва да бъдат „разчитани” неговите сигнали. Ако долните листа са по-светли, азотът не е достатъчен. Особено често това се случва с ненаситните патладжани.

Ако са по-светли младите листа, вероятно се дължи на хлороза, липса на желязо – значи трябва да напръскате растенията с железен сулфат (зелен камък), но с не повече от 1 лъжица на 10 литра вода, а още по-добре с железен хелат. Понякога обаче това се дължи и на излишък на манган – той пречи на растенията да усвояват желязото, затова действайте по-внимателно с него.

Ако листата вехнат и не се оправят дори след поливане, вероятно става дума за кореново гниене, предизвикано от недостиг на мед. Срещу това най-добре е да напръскате с меден оксихлорид. Често се случва при разсаждане в торфени почви, съветват от електронното издание „Стопанство”.

Ако стъблата и листата придобият виолетов оттенък, причината е в недостига на фосфор. До това състояние се стига и при недостиг на топлина, когато растенията просто не могат да усвоят фосфора, затова първата работа е да бъде сгрят разсадът и едва ако и това не помогне, да се прибегне до подхранване с фосфор.

След пикиране за пръв път растенията се подхранват след 2 седмици, а след това – на всеки 10 дни. Най-добре е за тази цел да се използват комплексни минерални торове.

За да могат растенията да усвояват както трябва хранителните вещества, корените имат нужда от кислород. За тази цел почвата в саксията се разрохква, но не много дълбоко, за да не бъдат увредени корените. Обикновено разрохкването се извършва 2 часа след поливането.

С какво и кога да подхранваме разсада
53978
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада
Кога не е необходимо подхранване на разсада
Мляко за поливане и пръскане на разсада
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини