Патладжанът е светлолюбиво растение и не понася отглеждане на засенчени места. Развива се успешно на богати, наносни и пропускливи почви чрез разсад. За ранно полско производство семената на патладжана се засяват в топъл парник в края на януари или началото на февруари.
За една парникова рамка са необходими около 6 г семена. От особено значение за нормалното развитие на разсада е въздушната влажност. Въздухът да бъде сух с относителна влажност 50-60%. Добре е да поставите влагомер и термометър за да следите параметрите. При слънчево време през деня температурата може да стигне до 25-26°С, а нощем около 17°С. Ако времето е облачно, през деня градусите трябва да са 20-22, а през нощта не бива да са по-малко от 17. При понижение на температурите с 5-6°С и особено по-продължително време, настъпват дълбоки смущения в разсада. Растенията изостават в развитието си и се получават деформации подобни на тези причинени от вируси. Това налага парника да се покрива през нощта с дебела рогозка. Патладжанът не понася продължително засенчване, затова сутрин с изгрева на слънцето, рогозката трябва да се отстранява, а вечер, с настъпването на мрака, да се поставя. Стъклата на парниковата рамка е необходимо да бъдат винаги чисти.
Когато растенията образуват два същински листа, а това е в началото на март, се извъшва пикирането. Това може да стане в новозареден парник със загрят оборски тор около 30 см пласт и парникова почва около 18 см. Най-подходящо е пикирането да се извърши в пластмасови специализирани тави със саксийки (с размери 8х8 см или 10х10 см), разбира се можете да ползвате и кофички от кисело мляко, напълнени с парникова почва. Така най-лесно след това растенията ще бъдат презасадени в лехата на двора. Саксийките се нареждат в полутопъл парник с почвен слой 5-7 см или се поставят при подходящи стайни условия. Грижите за пикираните растения са същите, както при разсада – стриктно спазване на температурата и влагата в парника или помещението, в което са настанени.