Топлите дни отминават и настъпва времето за подготовка на почвата за разсада. Разбира се, можем да навестим и най-близкия магазин, но при изобилното предлагане едва ли ще е лесно да отсеем качествената стока, коментират от електронното издание „Стопанство”. Освен това готовите пакети не са евтини, а можем да се справим и сами, без от това да пострада бъдещата реколта.
Почвата трябва да бъде подготвена, докато времето е още топло и земята не е замръзнала. Основните компоненти са градинска почва, пясък и торф. Могат да се добавят също дървесна пепел, дървени стърготини, гасена вар и минерални торове, но не са задължителни.
Най-добре е почвата да се вземе от парцела, където ще садим бъдещия разсад - дори да е пълна с гъбички, те ще подействат само като ваксина за имунитета на растенията. Покълнали на тази почва, те ще боледуват по-малко и по-добре ще се прихванат при засаждането. Най-важното условие е почвата да бъде плодородна, т. е. да се вземе само най-горният слой.
Тя трябва да се съхранява в мазето през цялата зима, макар че можете да редувате държането й на топло с изваждане навън за замръзване – по този начин ще се пречисти от вредители и болести.
Случва се обаче почвата в градината да е слаба и тогава е по-добре за разсада да се вземе от другаде – от полето или магазина.
Най-лесно е приготвянето на пясъка. Добре е той да не е строителен, а да е речен, едрозърнест.
Торфът, който е необходим за намаляване на плътността на почвата, е най-добре да се купи от магазина, като се внимава за киселинността му. Ако тя е неутрализирана, на една кофа торф е необходимо да се вложат 500 грама вар или пепел.
За повишаване на плодородието на почвата се добавя комбиниран азотно-фосфорно-калиев тор – по една кибритена кутийка на 10 литра смес. Важно е той да се разбърка добре, тъй като може да се стигне до изгаряне на корените на разсада, ако концентрацията му на определени места остане прекалено висока.