Начало » Новини » Страната
08.12.2016 г.

Подготовка на почвени смеси за разсада

sinor.bg

Заклетите градинари започват подготовката за засаждане на разсада още с приключването на активния сезон, а понякога и преди това. И първата им работа е да приготвят съставките за почвените смеси, коментират от електронното издание „Стопанство”.

Събиране на компонентите

Разбира се, можете да купите готов плик от магазина, но това удоволствие не е от евтините, а и няма гаранция, че ще попаднете на качествен материал, предупреждават от изданието.

За собствените смеси е необходима най-вече плодородна земя. Можете да я донесете от гората или в покрайнините на широколистни гори – иглолистните не стават, тъй като увеличават киселинността й. В краен случай можете да вземете и почва от градината.

Освен плодородна почва е нужен пясък, като е добре да е едър речен, а не строителен. Необходими са и дървени стърготини или торф. В дъскорезниците едва ли ще ви откажат да си вземете стърготини, а торфът можете да купите и от магазина, стига да е неутрализиран с низинен произход.

Ефективната формула на смесване

Остава компонентите да бъдат смесени в нужното съотношение. От изданието изтъкват, че практиката е доказала предимствата на съотношението 1:1:0,5:0,5, т. е. към една част плодородна земя трябва да се добави също толкова прегорял оборски тор и наполовина пясък и стърготини или торф.

След приготвянето на сместа обаче тя трябва да бъде пригодена за различните зеленчуци. За доматите например на кофа от получената смес се добавя чаша дървесна пепел. За зелето и краставиците са добавят 1-2 кибритени кутийки карбамид, а за чушките и патладжаните  - по кутийка и половина калиев сулфат и суперфосфат.

Обеззаразяване на почвата

Най-големи щети на разсада нанасят болестите и по-специално черното гниене. А особено опасно е попадането в почвените смеси на растителни остатъци, „богати” на обикновена и брашнеста мана и на кафява петнистост.

За да бъдат избегнати тези неприятни моменти, можете да сипете в почвените смеси разтвор на фунгицида триходермин, като 2 седмици ще бъдат напълно достатъчни, за да унищожи вредните гъбички.

Ако обаче не успеете да се снабдите с него, можете просто да полеете добре сместа с вода и да я изнесете на студено. След 2 дни мръзнене навън се внася и се размразява на топло. Когато тази операция бъде повторена няколко пъти, почвата по естествен начин се прочиства от вредители и болести.

Когато приключите с пречистването, можете да приберете почвата в чисти пакети, които се складират в мазето или избата – по този начин винаги ще имате подръка напълно готова за употреба смес.

Подготовка на почвени смеси за разсада
58058
 

Последни материали
Виж
Проведе се мащабно обучение за разследване на отравяния на диви животни
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Подготовка на почвата
Избор на място за засаждане на доматите и подходящо подхранване
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Най-опасните вредители по разсада и признаци за появата им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини