Начало » Новини » Страната
08.12.2016 г.

Подготовка на почвени смеси за разсада

sinor.bg

Заклетите градинари започват подготовката за засаждане на разсада още с приключването на активния сезон, а понякога и преди това. И първата им работа е да приготвят съставките за почвените смеси, коментират от електронното издание „Стопанство”.

Събиране на компонентите

Разбира се, можете да купите готов плик от магазина, но това удоволствие не е от евтините, а и няма гаранция, че ще попаднете на качествен материал, предупреждават от изданието.

За собствените смеси е необходима най-вече плодородна земя. Можете да я донесете от гората или в покрайнините на широколистни гори – иглолистните не стават, тъй като увеличават киселинността й. В краен случай можете да вземете и почва от градината.

Освен плодородна почва е нужен пясък, като е добре да е едър речен, а не строителен. Необходими са и дървени стърготини или торф. В дъскорезниците едва ли ще ви откажат да си вземете стърготини, а торфът можете да купите и от магазина, стига да е неутрализиран с низинен произход.

Ефективната формула на смесване

Остава компонентите да бъдат смесени в нужното съотношение. От изданието изтъкват, че практиката е доказала предимствата на съотношението 1:1:0,5:0,5, т. е. към една част плодородна земя трябва да се добави също толкова прегорял оборски тор и наполовина пясък и стърготини или торф.

След приготвянето на сместа обаче тя трябва да бъде пригодена за различните зеленчуци. За доматите например на кофа от получената смес се добавя чаша дървесна пепел. За зелето и краставиците са добавят 1-2 кибритени кутийки карбамид, а за чушките и патладжаните  - по кутийка и половина калиев сулфат и суперфосфат.

Обеззаразяване на почвата

Най-големи щети на разсада нанасят болестите и по-специално черното гниене. А особено опасно е попадането в почвените смеси на растителни остатъци, „богати” на обикновена и брашнеста мана и на кафява петнистост.

За да бъдат избегнати тези неприятни моменти, можете да сипете в почвените смеси разтвор на фунгицида триходермин, като 2 седмици ще бъдат напълно достатъчни, за да унищожи вредните гъбички.

Ако обаче не успеете да се снабдите с него, можете просто да полеете добре сместа с вода и да я изнесете на студено. След 2 дни мръзнене навън се внася и се размразява на топло. Когато тази операция бъде повторена няколко пъти, почвата по естествен начин се прочиства от вредители и болести.

Когато приключите с пречистването, можете да приберете почвата в чисти пакети, които се складират в мазето или избата – по този начин винаги ще имате подръка напълно готова за употреба смес.

Подготовка на почвени смеси за разсада
63318
 

Последни материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Свързани материали
Виж
Кога не е необходимо подхранване на разсада
Мляко за поливане и пръскане на разсада
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Правила за пикиране на разсада за пипер
Грижи в началната фаза
Тънкости при отглеждането на разсад за култури от семейство „Тиквови“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини