Кореновото гниене е в състояние да погуби дори най-силния разсад само за няколко часа, камо ли току що покълналите семена. Поразява най-често чушките, доматите и зелето, но страдат и другите култури в градината, дори цветята. Поради това е добре да сме наясно с профилактиката срещу това коварно заболяване, коментират от електронното издание „Стопанство”.
Появата му се забелязва лесно – основата на пробилите растения почернява и те започват да падат като подкосени. Най-често това се случва, ако растението е отслабено.
В ранна възраст за растенията болестта е фатална, а вече порасналите се развиват зле и почти не дават реколта. От изданието припомнят, че използването на азотни торове може да стимулира развитието на кореновото гниене.
Оттам съветват пострадалите растения да бъдат изкопани заедно с буца пръст, а около останалите да се насипе слой от 2 до 4 сантиметра пясък, преминал топлинна обработка.
Освен това трябва да се обезопаси почвата, като се полее с разтвор на калиев перманганат в съотношение 1 грам на литър вода.
Заболяването е характерно за киселите почви, затова за почвата за разсада е добре да се използва неутрализиран торф, като за всеки случай се добавя малко дървесна пепел. Преди засяването на семената почвата трябва да бъде изложена на минусови температури няколко пъти и след това бъде размразявана на топло.
Освен това разсадът трябва да се полива по-рядко, макар и обилно, а засетите семена да се разредят. Той не трябва да се оставя на студен перваз и на течение.
От полза е семената да бъдат обработени с фунгициди, част от които помагат и срещу маната.