Случва се така, че едва градинарите са засадили разсада в почвата и той започва да вехне. Особено често това става с чушките – листата им пожълтяват и опадат след вече опадналите завръзи. От електронното издание „Стопанство” посочват няколко възможни причини за неблагоприятното развитие заедно с начините за реакция на всеки.
Според тях най-честият вариант е прекалено ранното пресаждане в почвата, когато времето навън е все още твърде студено. На растенията може да се помогне да излязат от този ступор с пръскане с „Новосил” или „Имуноцитофит”.
Чушките понасят зле и недостига на влага. Ако почвата пресъхне, при тях започва да опада абсолютно всичко, а останалото пожълтява. Трябва да бъдат поливани често и обилно, а за да не изсъхва бързо почвата в лехата, можете да мулчирате около тях със слама или с изтръгнатите вече бурени.
Листата на чушките могат да пожълтеят и от липсата на азот, а израстващите нови листа ще бъдат по-дребни от обичайното. Затова веднага, след като забележите пожълтяване на листната маса, трябва да подхраните чушките с амониева селитра при поливане – достатъчни са 2 кибритени кутийки селитра на 10 литра вода.
Друга причина за пожълтяването на листата може да се окаже недостигът на микроелементи. При това положение при разрохкването на почвата между редовете я натореет с малко дървесна пепел – по 1-2 чаши на квадратен метър. Това подхранване ще утоли глада на растението за почти всички други елементи освен азота.