Градинарите често бързат да изгорят опадалите листа на овошките, но доста по-смислено е те да се използват за приготвянето на компоста или просто като тор за почвата в градината. Единствено при ореха нещата стоят малко по-специфично.
Повечето градинари смятат, че ореховата шума е вредна за почвата и растенията, като им действа потискащо. На практика обаче тя е от изключителна полза за плодородието на почвата и в нея са съсредоточени много хранителни вещества, включително магнезий, калций, желязо, сяра, фосфор, азот, калий. Освен това съдържа голямо количество органични вещества, необходими на почвата.
При влагането на ореховите листа в кръга около стъблата на овошките почвата се прекопава на дълбочина до 20 сантиметра, като покрай самото стъбло лопатата се накланя така, че да не пререже корените. След това почвата се полива с малко вода.
Ако не се осмелявате да вложите директно ореховата шума, пригответе от нея компост. Листата на ореха са много подходящи за целта, тъй като изгниват бързо. Необходимо е само компостът да бъде овлажняван, добавяйки 20-30 грама азотни торове на 10 литра вода. Единственото ограничение е, че ореховата шума не трябва да надхвърля 25% от общото тегло на компоста, тъй като съдържа токсичното вещество юглон.
Юглонът обаче бързо се разпада, ако изгорим листата. Пепелта от орехови листа и клонки е много полезна като минерален тор, макар почти да не подобрява структурата на почвата. Особено ефективна е за почви с висока киселинност, докато при алкалните е по-добре да се въздържим от такова подхранване, защото ще увеличим алкалността.