Начало » Пазари » Зърно

Хлебната пшеница поевтиня на международния търг в Саудитска Арабия

Закупени са планираните 300 000 тона с високо протеиново съдържание
Синор.БГ / 25.11.2025 г.
Хлебната пшеница поевтиня на международния търг в Саудитска Арабия

Държавната Главна агенция за продоволствена сигурност на Саудитска Арабия (GFSA, доскоро SAGO) е закупила на международен търг планираните 300 хил. тона хлебна пшеница с 12,5% протеин с произход от страните от Европейския съюз, Черноморския регион, Северна и Южна Америка, съобщи електронното издание АПК-Информ, като се позова на свои източници сред участниците на пазара. Пшеницата е закупена на 5 партиди по 60 хил. тона на база C&F, като очакванията на европейски търговци са основната част да пристигне от Черноморския регион, но не изключват възможността за доставка и на евтина пшеница от новата реколта в Аржентина.

Безспорният победител в търга е компанията Cargill, която ще осигури 3 от партидите, включително излязлата най-евтино за 257,96 долара за тон за пристанището Янбу с доставка между 1 и 15 март. Втората е отново за там за 258,88 долара за тон, но с доставка между 1 и 15 април, а третата – за пристанището Джида за 258,21 долара с доставка между 1 и 15 март. През същия период компанията COFCO ще осигури партида за Янбу срещу 259,49 долара за тон, а най-скъпата ще достави Solaris в Джида за 259,74 долара за тон. За сравнение – на последния търг за внос на хлебна пшеница с 12,5% протеин, проведен в Саудитска Арабия в началото на октомври, бяха закупени 455 хил. тона при планирани 420 хил. тона на средна цена от 262,17 долара за тон C&F, а на търга в Йордания през миналата седмица бе договорена доставката на 60 хил. тона хлебна пшеница при планирани 120 хил. тона за 263,85 долара за тон C&F.

Цените, на които е закупена пшеницата, изглеждат агресивно ниски, примерно със 7-8 долара на тон под пазарните, което вероятно е показателно за очаквано тяхно понижаване през първото тримесечие на следващата година на фона на големите световни запаси от зърнената култура“, коментира един от търговците резултатите от търга.

Хлебната пшеница поевтиня на международния търг в Саудитска Арабия
2445
 

Последни материали
Виж
ДФЗ
Подкрепа от 101 млн. лв. са преведени за фермери в необлагодетелстваните райони
ДФЗ плати втория транш за зимни пръскания
Вижте ставките
ДФЗ плати de minimis за оранжерийна продукция, картофи, тютюн, гъби и маслодайна роза
Председател на Комитета по напояване към НАЗ
Нона Валентинова: Напояването в земеделието трябва да стане стратегическа цел
Приключва прибирането на соята и захарното цвекло, остават 7 на сто от слънчогледа
Добивите от царевица в Украйна гонят 7 тона от хектар от 83 на сто ожънати площи
Щанд на фирмата бе открит в Куклен
Най-големите доставчици на Магазин за хората са Милки груп и Белла България
Свързани материали
Виж
Въпреки това закупените количества са над предварително планираните
Хлебната пшеница поскъпна леко на търга за внос в Саудитска Арабия
Йордания отмени поредния и го пренасрочи за следващата седмица
Саудитска Арабия обяви нов мащабен търг за внос на хлебна пшеница
С 12,5% протеин и доставка между 15 август и 15 октомври в 4 пристанища
Саудитска Арабия обяви търг за внос на 655 000 тона хлебна пшеница
Средната цена на закупените 920 000 тона с 12,5 на сто протеин нарасна
И родната пшеница е сред вероятните победители на търга в Саудитска Арабия
Саудитска Арабия обяви търг за внос на почти 600 000 тона
И българска пшеница може да е сред победителите на търга в Алжир
Закупени са над 800 000 тона при планирани под 600 000
Хлебната пшеница поскъпна на търга в Саудитска Арабия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини