Орехът е чест гост в нашата градина. Вече има на пазара нови сортове, като се залага не само на продуктивността, но и на качеството на плодовете – едроплодни с чиста и светла ядка, по-мека черупка, което позволява лесно отделяне, самоопрашващи се, по-късно разлистване и цъфтеж, което ги предпазва от повратни студове и др.
Орехът не е сред „най-мирните“ съседи, защото короната му хвърля мощна сянка, а кореновите отделяния потискат растежа на много растителни видове. Когато планираме засаждане, трябва да имаме предвид всички тези особености.
Алелопатия е взаимното влияние на растенията с помощта на физиологично активни вещества. Познавайки добре тези зависимости, можем да комбинираме растенията, така че да не си пречат едно на друго.
Как действа алелопатията при ореха?
Орехът е способен да завладява голяма територия и затова трябва да се засади там, където ще пречи най-малко. Причината се крие в това, че листата му съдържат особено вещество юглон, което потиска много други растения. Ако ги засадим наблизо, те ще престанат да растат, а дори могат да загинат.
Юглонът потиска развитието на почвените микроорганизми, а по цвят и мирис много прилича на йод, силно замърсява ръцете при допир и се използва като боя. Има много други свойства (фунгицидни, антибактериални и др.), така че намира приложение и в медицината.
Юглон се съдържа в големи количества във всички части на ореха, но през есента листата не крият опасност, защото той се премества към корените и листната маса става безвредна. Не може да се каже същото за зелената обвивка на плодовете. Тя трябва да се изхвърли извън градината или да се зарови там, където няма чувствителни на юглон култури.
Когато орехът е малък, остава впечатлението, че няма да пречи на други култури, но то е грешно. Всяко дърво се нуждае от площ поне 36 квадратни метра. Първоначално това изглежда много, но той расте бързо и скоро това се оказва недостатъчно. Резитбата, проведена правилно, ще помогне да поддържаме дървото във форма.
Кои растения са чувствителни към юглон?
Растенията, които проявяват висока чувствителност към юглон са: ябълка, круша, праскова, кайсия, вишня, череша, слива, малина, градинска ягода и др. Много декоративни и лечебни култури също не могат да растат близо до ореха. Някои изсъхват незабавно, а други страдат с години. Установено е, че колкото повече органични вещества се съдържат в почвата, толкова по-слабо се проявява отравянето с юглон.
Ако планираме да засадим зеленчукови култури близо до ореха, това не трябва да бъдат: картофи, домати, патладжан, пипер, грах, бяло зеле или аспержи.
Какво може да се засади близо до орех?
Има растения, които не са чувствителни към отделянията на кореновата система на ореха. Те могат да растат наблизо, а някои дори под короната. Това са почти всички видове туя, хвойни, дървовидна хортензия, люляк, клематис, спирея, форзиция, ерусалимски артишок (топинамбур), папрати, физокарпус (листопаден декоративен храст), филаделфус (булчин венец).
В сянката на ореха се чувстват прекрасно анемони, ириси, кали, лилиуми, момини сълзи, седуми, хости, както и многогодишни растения, които цъфтят много рано, когато няма още листа по дървото – иглика, лале, чемерика.
При правилен подход можем да намерим съседи на ореха, които няма да страдат от близостта, а от южната страна можем да засадим лук, чесън, цвекло, боб, моркови, пъщърнак, тиква, магданоз, карфиол, пъпеш, царевица.
Юглонът може да бъде пречка за развитието на растенията, но не за всички.