Начало » Новини » Страната

Еколози връчват подписка срещу очакваната българска подкрепа за новите ГМО

Синор.БГ / 25.11.2025 г.
Еколози връчват подписка срещу очакваната българска подкрепа за новите ГМО

Снимка: sinor.bg

Българското правителство сменя курса и отваря вратата за въвеждане в Европейския съюз на новите генно модифицирани организми (ГМО). Това съобщи в съобщение до медиите експертът Светла Николова от сдружение „Агролинк, като се позова на източници от Брюксел, които твърдят, че че страната ни е решила да смени гласа си от „въздържал се“ на „подкрепящ“ предложението за дерегулиране на новото генно инженерство.

Затова на 26 ноември, в 12,30 ч. пред Министерството на земеделието ще бъде връчена част от европейската петиция с подписите на 44 хиляди българи, които настояват за публично обяснение за промяната в позицията на България по повод новите ГМО. Други 700 граждани са се включили и в Националната мрежа за опазване на растителното наследство, затова от „Агролинк“ питат защо правителството взима решение в противоположната посока – без обяснение, без консултации и в противоречие с дългогодишната национална позиция.

Това се случва дни преди провеждането на ключовия Триалог, насрочен за 3 декември 2025 г. – последният етап, който ще определи бъдещето на ГМО политиката в ЕС.

От „Агролинк“ припомнят, че проектът на ЕК, внесен през 2023 г. премина през бурни дебати, силен лобистки натиск и политически сделки. Българските евродепутати неведнъж сменяха позициите си. След широк обществен натиск и официални позиции от Народното събрание, през декември 2023 г. България гласува „въздържал се“, а тази позиция остана непроменена две години.

Днес очевидно нещо е променило решението на правителството – но обществото няма право да знае какво. Затова от Сдружение АГРОЛИНК очакват официален отговор от Министерството на земеделието.

Еколози връчват подписка срещу очакваната българска подкрепа за новите ГМО
1927
 

Последни материали
Виж
Насоки за кандидатстване
Внимавайте с индиректните помощи по „де минимис“ при инвестиции в преработка!
Турция рязко увеличи вноса на слънчоглед
Българските заводи изкупуват слънчогледа със 70 долара по-скъпо от украинските
МЗХ
Биофермерите с краен срок 18 януари за потвърждение на данните в биорегистъра
Акт за категория на земя от 15 лв. на 25 евро
Някои услуги за земеделието поскъпнаха драстично с въвеждане на еврото
Създадена е организация за защита на населението в Крумовград и Кирково
Свързани материали
Виж
Не за производство, а само за продажба на пазара
ЕК разреши продажбата на 8 генномодифицирани сорта царевица, рапица, памук и соя
Държавна политика
Шотландия ще забрани отглеждането на ГМО
Новости
САЩ одобриха първите сортове генно модифицирани ябълки
Международна практика
Земеделци съдят Синджента заради генно модифициран продукт
Растението Camelina sativa е подходящо за целта, защото няма да се конкурира с растенията, отглеждани за храна
В САЩ разработват уникално трансгенно биогориво
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини