Отглеждането на изключително големи домати не е толкова трудно, колкото изглежда на неизкушените от градинарството. От основно значение обаче е да бъдат избрани сортове, които са в състояние до дадат зеленчуци с тегло не по-малко от 200 грама. Останалото е въпрос на техника, твърдят врели и кипели градинари.
Доматите са изключително светлолюбива култура, затова е необходимо да бъдат засадени на най-слънчевите места в градината. Растат добре само върху почва с високо съдържание на прегоряла оборска тор, но без там да е влагана и прясна. В никакъв случай обаче не ги подхранвайте с торове със съдържание н хлор, тъй като са изключително чувствителни към него и не само няма да получите големи домати, но и реколтата ще намалее с 30%.
Поливайте растенията не по-малко от веднъж седмично и следете внимателно влажността и температурата. Влажността не трябва да е прекалено висока, а температурата не трябва да надхвърля 30 градуса по Целзий, иначе доматите няма да връзват.
Шансовете да бъдат отгледани огромни домати нарастват, ако растенията бъдат подхранвани редовно. Подхранването трябва да започне 2 седмици след пресаждането на разсада в парника или откритата почва и така да продължи до появата на завръзи. След това растенията е нужно да бъдат подхранвани веднъж на 10 дни.
За да се избегне буйният растеж на вегетативната маса, трябва да бъдат използвани комплексни (комбинирани) торове с равносъдържание на азот, фосфор и калий. На всеки квадратен метър се влагат по 20 грама торове при всяко подхранване. След появата на първия завръз обаче трябва да се спре подхранването с птича и говежда тор заради изключително високото съдържание на азот, който възпрепятства образуването на завръзи.
При подвързването клупът не се стяга силно, а растенията трябва да формират само едно стъбло. Колтуците при доматите се премахват при дължина между 3 и 5 сантиметра.
Масово се смята, че обилният цъфтеж и наличието на сортове със сложни съцветия е залог за богата реколта, но при отглеждането на големи домати това не важи. Ако искате огромни домати, откъснете първото съцветие, а след появата на второто и евентуално третото прищипете стъблото в най-горната му точка, за да спре растежът и зеленчуците да зреят по-бързо. Във всяко съцветие оставете по един-два завръза, а над най-горното – 2-3 листа, за да осигуряват на доматите продукти на фотосинтезата. На корена ще останат малко домати, от 3 до 6, на за сметка на това какви!
А за да бъдат доматите не само големи, но и вкусни, дайте им възможност да доузреят на корена. Колкото по-дълго зеленчуците са свързани с растението, толкова по-добър е балансът в съдържанието на захари и киселини и следователно – толкова по-богат и наситен ще бъде вкусът им.