Начало » Хоби земеделие » Малката градина
20.06.2017 г.

Не пестете водата за зеленчука

Спазвайте правилното количество за съответния зеленчук

Лятото е сезонът на горещините и сушата и затова трябва да осигурите на зеленчуковите лехи подходящо поливане. Днес ще се занимаем именно с тази тема, разработвайки въпросите колко вода е нужна на всеки вид зеленчук, как да определите количеството на течността, страдат ли растенията от жажда, с каква периодичност трябва да се поливат лехите и т.н. Ще започнем с вече настанените в лехите зеленчуци.

Зелето е най-големият любител на водата от всички зеленчукови култури заедно с краставиците. Когато то започне да формира зелките си, нормата на поливане е минимум около 30 л на 1 квадрат. Ако зелето страда от жажда, върху него моментално се разпространяват вредители – зелевата муха и земната бълха. Върху листата на растенията може да се появи розово-сивкав налеп.

Зелето, оказва се, трябва да се полива по различен начин, в зависимост от времето: ако е горещо и сухо, се използва дъждуване, а в прохладните дни трябва да се полива около корена. При това почвата трябва да бъде овлажнена на дълбочина не по-малко от 40 см.

Късните сортове зеле се препоръчва да се поливат ежедневно, а ранните – на всеки 2-3 дни, като не се допуска почвата да пресъхне. Ако след засушаването решите да полеете обилно растения или изведнъж паднат дъждове, това ще доведе само до напукване на зелките.

Доматите искат по 30 литра

За това, че растението иска да пие, сигнализират листата му: при засушаване те стават дребни, приемат вертикално положение, свиват се. Могат да окапят и образувалите се завръзи, а ако вече наливат плодове, те бавно растат и зреят, нерядко и загниват.

Доматите трябва да се поливат около корена – дъждуването им е допустимо само в много горещо и сухо време. Излишъкът на влага във въздуха може да провокира болести. За тази култура се препоръчва сутрешното поливане. Когато се появят първите цветове, доматите се поливат веднъж в седмицата, а след това – на всеки 10-12 дни, като разходът на 1 квадрат е 30 л вода.

Как пият краставиците

Краставиците обичат водата, затова трябва да се напояват често. До началото на цъфтежа на краставиците можете да поливате не по-често от веднъж на седмица, за да могат растенията да развият силна коренова система. Когато се появят първите цветове, напоявайте на всеки 3-4 дни, а ако е горещина, то може и всеки ден.

За краставиците е предпочитано дъждуването, тъй като техните листа изпаряват активно влагата. Но ако забележите на листата петна, които свидетелстват за болест по растенията, дъждуването трябва да се изключи и да се полива само в браздичките, които са направени около растенията. В топло време можете да поливате през втората половина на деня, а ако нощите са хладни, се препоръчва сутрешно напояване.

Почвата под краставиците след поливане трябва да бъде влажна на дълбочина не по-малко от 40 см, под възрастните растения ще е нужно да излеете 20-30 л вода на 2 квадрат.

Чушките страдат много

Страдащите от жажда чушки спират да растат и не цъфтят. За да избегнете тази напаст, на всеки 7-10 дни трябва да ги поливате, като им осигурявате по 15-20 л вода на всеки квадрат. Поливайте растенията около корените или в браздичките, които са по дължина на лехата. В горещините можете да правите и пролетно или вечерно оросяване, а ако температурата падне под 15 градуса, трябва да изключите напояването, иначе има риск от развитие на сиво гниене.

Колко искат моркови и цвекло

Семената на морковите трябва да се намират във влажна почва, за да поникнат. Ако сте покрили посева с найлон, то тогава може и да не напоявате. С появата на поници фолиото се маха, а след това на всеки 10 дни насаждението се полива обилно, като се използва лейка със ситно сито. 3 седмици преди събирането на реколтата поливането се прекратява. Нормата за водата е 30 л на 1 квадрат.

Ако водата не достига, морковите могат да станат груби, уродливи или пък да цъфнат. За това, че растението страда от жажда, можете да познаете по леко свитите и потъмнели листа.

Цвеклото се полива много по-рядко. За него е достатъчно да се полее 4-5 пъти за сезона. Нормата е такава, като при морковите. Но цвеклото не трябва да се пресушава: от сушата то, както и морковите, може да започне образуването на цветоноси вместо да формира кореноплоди. А ако изобщо ги формира, то те са твърди и не са вкусни. За недостатъчното поливане на цвеклото говорят кафяво-виолетовите листа на културата, които освен това стават дребни.

Кога да напоявате лука и чесъна

Пожълтяващите крайчета на перата напомнят: време е за поливане. Но ако времето е дъждовно, тези култури ще се развиват и с естествената влага; в сухо и горещо време ще ви се наложи да влизате в лехата с лейката по веднъж на 5-6 дни.

Когато до прибирането на реколтата остане около месец, трябва да прекратите напояването: от излишната влага луковиците не узряват добре, а след това не са качествени и за зимата. Повече вода е нужна на растенията, когато луковиците наливат маса, нормата по това време е 30-35 л на 1 квадрат. През пролетта, когато се формира кореновата система и се развиват листата, се използват не повече от 30 л на 1 квадрат.

Помислете и за картофите

Добре е да поливате и картофите, за да имате сочни и големи клубени. Това трябва да се прави веднъж седмично, като осигурявате на всеки квадрат площ по около 20-30 л вода. Ако след поливането почвата леко се просуши, разрохкайте и мулчирайте с угнил оборски тор или торф. Тази операция може да ви помогне да съхраните влагата в почвата и по-рядко да влизате в насаждението с кофа с вода. 

Не пестете водата за зеленчука
34646
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Влагозарядното поливане тази есен е задължително!
МЗХ иска да разшири поливните площи с 1,5 млн. дка
За капак и поливането е ограничено заради недостига на електроенергия
И в Украйна зеленчуците се пържат на полето
Актуално по темата
Основни правила за поливане на растенията в горещините
Можем точно и лесно да определим дефицита на влага при оранжерийните домати
Наблюдавайте внимателно!
Индивидуалният подход е добра стратегия за поливане на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини