Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.06.2017 г.

Как да увеличим доматената реколта

Полезни съвети

Доматите са най-популярният зеленчук по нашите земи и нито един градинар не пропуска ежегодното им разсаждане, а най-голямата отплата за положения труд и грижи е богатата реколта. Препоръките за увеличаването й никога не са били дефицитни, но в никакъв случай някоя и друга в повече не е излишна. Ето още няколко.

1. От колтучене глава не боли. Колтуците като истински търтеи лишават растението от хранителни вещества и вода, а пълноценна реколта от тях е трудно да се очаква. Затова най-доброто отношение към тях е премахването им без жал, оставяйки най-силните 1-2. Чрез колтученето не само насочваме полезните вещества към растежа и узряването на доматите, но и увеличаваме достъпа до светлина и въздух до всички надземни части на растението.

2. Изрязване на листата на доматите „по шаблон”. Правилото е: ако в съцветието все още не са вързали всички зеленчуци, листата над тях трябва да са налице и в добро състояние. Когато обаче вържат, могат да се откъснат всички листа под тях, а отгоре се оставя само един лист.

3. Подобно на краставиците, и при доматите по-късно формираните зеленчуци ще зреят и наедряват по-зле, докато не бъдат обрани вече узрелите. Събирайки реколтата навреме, даваме шанс на растенията да избегнат маната, а на зелените домати – да узреят по-бързо.

4. В началото на юли е необходимо да бъдат откъснати върховете на доматените растения – по този начин отново се ускорява узряването на зеленчуците и се увеличава реколтата.

5. Можем и да стимулираме растенията да формират нови завръзи, да ускорят узряването на вече вързалите зеленчуци и дори да подобрим вкуса чрез извънкореново подхранване. То е в състояние и да повиши имунитета на растенията, помагайки им да се противопоставят на инфекции и болести. В рамките на сезона доматите могат да се напръскат веднъж с разтвор на борна киселина (10 грама на 10 литра вода), а след 2 седмици – с разтвор на карбамид (3-5 грама на 10 литра вода).

6. Все пак да не забравяме торовете. Когато доматите са в процес на наедряване, нуждата им от калий е особено голяма. Тогава може да се използва бледорозов разтвор на калиев перманганат. Ако растенията изглеждат здрави и силни, ще стигнат и 1-2 подхранвания, но ако имат бледозелени листа и са се източили без каквато и да било идея за добра реколта, трябва да се поливат с разтвора веднъж на всеки 10 дни.

Веднъж месечно подхранвайте доматите с оборска тор. Говеждата се разрежда във вода в съотношение 1:7, а кокошата – 1:12. На всеки 10-15 растения се полага 10 литра разтвор.

Как да увеличим доматената реколта
46013
 

Последни материали
Виж
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Въпреки отчетените значими ръстове в по-малки производителки
Запасите от ябълки и круши в Европа са под миналогодишните
Тази нощ тръгнах в 2:30 ч за борсата
Златан Караиванов: Искаме да направим кооператив на ягодата в Кричим, но има проблем
Препоръки за засаждане на тиквичките на открито
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Ето какво да добавим в ямките при засаждане на доматите!
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Индикативен график
ДФЗ има седем дни за активно плащане по обвързаната подкрепа
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини