Има години, в които голяма част от отглежданите в градината или оранжерията чушки остават дребни, криви и дори уродливи, с израстъци навътре. Обикновено това се случва, когато на пазара се предлагат некачествени семена, най-вече събирани от хибриди, т. е. семена от второ поколение.
През тази година обаче за този резултат спокойно ще можем да виним и времето. Работата е там, че пиперът обича дъждовете, но трудно понася нощните студове. На ниските температури в периода на цъфтеж той реагира с израстване на чушките навътре.
Дребните и уродливи зеленчуци пък се появяват при недостиг на влага и рядко или повърхностно поливане, при дефицит на светлина или хранителни вещества. Затова при пипера се препоръчва да се откъсне първият цвят (руснаците го наричат коронен), за да може хранителните вещества да се насочат към развитието на растението като цяло, без да бъде изтощавано от ранно плододаване.
Дребните чушки без семена се получават, когато цветовете се опрашат заради студено или влажно време. Много често това се случва в оранжериите.
Обикновено чушките се берат 30-40 дни след формирането на завръзи. Времето може да се определи с натиск върху зеленчуците – те трябва да пукат. В този момент чушките обикновено са зелени и само някои сортове вече са добили друго оцветяване. Ако бъдат оставени обаче още 20-ина дни на растението, придобиват характерния за сорта цвят и освен това стават много по-вкусни. Така че ако не бързате, изчакайте ги малко и дори онези със странните форми ще добият вкус.