Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.04.2017 г.

Специфики при отглеждането на сладките чушки

Полезни съвети

Сладките чушки са любители на топлината и влагата и дават най-силна реколта при температури от 25-30 градуса по Целзий и висока влажност. Чувствителни са към температурните колебания, затова се садят след доматите и дават реколта много след тях. Преди пресаждане на разсада в откритата почва в дупките се сипва по 10 грама суперфосфат или по една чаена лъжичка комбиниран тор, за да се намали опадането на цветовете и да се подобри връзването на зеленчуците.

Кореновата им система е малка и за да не бъде повредена, преди пресаждане в откритата почва разсадът не се полива, а след това почвата не се разрохква надълбоко. Садят се на същата дълбочина, на която са расли като разсад, и на 30 сантиметра отстояние в лехата, а между лехите се оставят по 50 сантиметра. При по-дребните сортове лехите се оформят само през 30 сантиметра, но растенията се засаждат през 40 сантиметра в лехата.

Чушките не се загърлят, а понеже са големи любители на водата, се поливат най-малко 3 пъти седмично, макар и не обилно.

Веднага след като цъфнат, се пристъпва към подхранване, като най-добре им действат кокошият тор, амониевата селитра и калиевият сулфат. Всички използвани торове при чушките изключват хлора като съставка.

Сред най-големите вредители по чушките са листните въшки и паяжинообразуващите акари, затова не трябва да се садят до краставиците. За защита от вредителите растенията се напръскват 2 пъти през 7 до 10 дни с тютюнева или дървесна пепел.

Трудно е да бъде увеличена реколтата с физическа намеса в развитието на растението, като най-добре е да бъдат откъснати първите 2 цвята, появили се при разсада – тогава растенията се разлистват по-добре, връзват по-бързо и дават по-ранна реколта. Може да се отстранят и най-ниските стъбла, по които няма оформени зеленчуци, но по принцип резултатът от тези действия е на практика незабележим.

При сортовете с много големи чушки трябва да се набият колчета, за да не бъдат повалени растенията под тежестта на реколтата. При прибирането й зеленчуците не се кършат, а се режат, защото растението е много крехко и може да се откъснат цели стъбла.

Ако зеленчуците се обират във фазата на техническа зрялост, т. е. когато още не са придобили характерния за сорта цвят, реколтата ще нарасне с най-малко 50%. Ако пък държите да консумирате приятни за окото зеленчуци, подръжте ги за седмица до 10 дни на тъмно и прохладно място – през това време те ще доузреят и ще придобият характерния си цвят.

Чушките цъфтят и дават реколта до падането на сланите, затова растенията могат да бъдат пресадени в съдове с по-голяма вместимост за през зимата и при подходящите грижи ще се радвате на реколта от един и същи храст в продължение на няколко години.

Специфики при отглеждането на сладките чушки
28049
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Пълнени чушки с боб и орехи
Печени люти чушки
Парена туршия
Туршия от зрели краставици и червени чушки
Маринована капия
Люта саламурена туршия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини