Начало » Пазари » Животинска продукция
05.12.2021 г.

Маслото в Европа е поскъпнало с 64 на сто за година

Нарасналите разходи за производството на мляко натискат предлагането
Маслото в Европа е поскъпнало с 64 на сто за година

Спадът в предлагането на мляко и силното търсене са основни причини за резкия ръст на цените на борсово търгуваните селскостопански продукти, коментират от международната компания за финансови анализи StoneX, цитирани от електронното издание Agriland. Характерен пример е маслото, което поскъпва през последните 3 месеца, като Индексът за европейското масло се е повишил с над 40%. Същевременно средната цена на маслото в Европа е с 64% над регистрираната по същото време на миналата година. През последните 2 седмици обаче то е поевтиняло с 1,4% спрямо върховите стойности, отчетени в средата на ноември, сочат данни на компанията.

Същевременно на физическия пазар сухото обезмаслено мляко регистрира 18 поредни седмици на повишаване на цените, като от началото на август е поскъпнало с 32%.

„Ако погледнем фючърсните пазари за европейските млечни продукти, фючърсите за маслото на Европейската енергийна борса (EEX) за периода декември 2021 – май 222 г. загубиха 0,4% спрямо първата половина на ноември, след което спечелиха 0,8% спрямо втората половина на месеца. От друга страна фючърсите за сухото обезмаслено мляко за посочения 6-месечен период продължиха да вървят нагоре, нараствайки съсс 7,5% в рамките на месеца”, коментира Питър Мийън, старши анализатор в StoneX за млечните продукти в Европейския съюз.

Последните данни за производството на сурово мляко показват, че в 5-тте големи износители то изостава с 0,6% през септември спрямо същия месец на миналата година, като най-силен е спадът в Нова Зеландия (4,4%) и Австралия (2,9%). В Европейския съюз показателят е близък до средния – понижение с 0,7%. Производството на мляко в САЩ е нараснало само с 0,2%, а Аржентина е единствената, регистрирала значим ръст през септември от 4,6% спрямо същия месец на 2020 г. Данни на Stonex сочат, че през октомври също се очертава спад в производството на мляко на годишна база – с 3,3% в Нова Зеландия, с 0,5% в САЩ и Великобритания и с 4,2% в Нидерландия. Мийън посочи, че за разлика от тях в Ирландия производството на мляко е нараснало през октомври с 2,4%, макар ръстът да се забавя в сравнение с предходните месеци.

Високите разходи за производството са сред факторите, на които се отдава спадът в предлагането в световен мащаб. „Износът от Нова Зеландия през октомври се оказа по-слаб от очакваното при ръст от едва 0,4% на годишна база, като само сухото обезмаслено мляко и сирената отчетоха ръст от съответно 13% и 20%, докато всички оставали основни продукти се представят по-слабо”, посочи експертът.

Колкото до търсенето на млечни продукти на международните пазари, картината напоследък също не е особено розова. „Вносът на млечни родукти в Китай през октомври е намалял с 2,7% спрямо същия месец на миналата година, като сухото обезмаслено мляко с 28% и маслото с 19% са единствени сред основните подукти, при които се наблюдава увеличение на количествата в сравнение с миналата година”, уточни Мийън.

Маслото в Европа е поскъпнало с 64 на сто за година
13012
 

Последни материали
Виж
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Свързани материали
Виж
Благодарение на разширяването на площите и въпреки спада в добивите
Реколтата от картофи в северозападна Европа расте заедно с разходите
Kubota отбелязва 50 години в Европа с ексклузивно събитие
Ограничаване на вноса от Бразилия
Европейските фермери настояват за спешно преразглеждане на търговската сделка между ЕС и Меркосур
Европейската агенция по околна среда
Водната криза в Европа не е овладяна, сочи доклад
Недостигът на вода засяга 30% от европейците и 20% от земята
Земята използвана за биологично земеделие в ЕС се увеличава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини