И в последния си анализ експертите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА) към Института по аграрна икономика прогнозират спад в производството на мляко и застрашително намаление в броя на животните в страната. Очакванията са до 2025 година поголовието от млечни крави да се срине до 190 хил. глави. Само за сравнение, през 2008 г., година след влизането на страната в Европейския съюз, млечните крави в България са били 330 356. Така че за 13 години над 140 хиляди животни вече не произвеждат мляко за българския пазар.
Според икономистите, повишените изисквания към животновъдството, породени от Зеления пакт, целящ намаляване на въглеродния диоксид в атмосферата, също ще се стоварят с голяма сила върху фермерите. Още по-притеснителни са и правилата, заложени в европейската стратегия „От фермата до трапезата“, за чието спазване ще са необходими непосилни инвестиции от страна на българските фермери.
Прогнози за зърнената реколта до 2025 г.
Именнно поради това и очакванията са за продължаващ спад в производството на краве и овче мляко поради ниската възвращаемост и силната ценова конкуренция, се посочва в доклада на САРА.
Натискът върху млечното животновъдство е основно по линия на фуражите, но уравновесяването на търсенето и предлагането в бъдеще ще доведе до увеличение на цените. Цифрите потвърждават незадоволителното положение и трудностите в развитието на млечния сектор, които водят до намаляване на конкурентоспособността.
В доклада се дава и актуална информация за пазара на мляко в ЕС. В периода януари-август 2021 г. количеството на изкупено мляко в ЕС остава на същото ниво както през 2020. Най-значимо увеличение се
наблюдава за Кипър (+13,3%), Ирландия (+6,4%), Унгария (+6,4) и Италия (+3,7%).
Средната изкупна цена за кравето мляко за ЕС[1]27 се увеличава незначително през септември т.г., докато за октомври в ЕС-13 тя нараства 6%, като в следващите месеци ръстът в цените ще се запази заради сезонния компонент и растящите разходи, предвиждат експертите.
Негативни очаквания и за зеленчукопроизводството
Цената на суровото мляко на Спот пазара Лоди в Италия в края на м.септември нараства до 0,46 евро/л., над нивата от 2020 г. и 2019 г. От началото на годината до август обемът на производството на млечни продукти се увеличава незначително, с 1,5%-2,5%.
Най-значимо на намаление се наблюдава при пълномасленото сухо мляко (-11%), сухото обезмаслено мляко (-4%). Това развитие може да бъде отдадено на поскъпването на еврото спрямо щатския долар.
В изследване на Института по храни и аграрна политика FAPRI към Университета на Мисури цените на млечните продукти в Океания ще спаднат, докато по-високите разходи за производство в ЕС и САЩ да доведат до увеличение на цените на продуктите, ако не бъдат компенсирани от увеличение на производството.
През следващите години цената на сирената се очаква да остане стабилна, но цените ще бъдат с поне 12-15% по-високи, отколкото в периода 2016-2020 г.
Изследване на Kite Consulting за Великобритания предполага, че ерата на евтина храни свършва. Значителната инфлация при разходите на фермите ще пренесена към потребителите по млечната верига. Очаква се изкупните цени през 2022-23 г. да достигнат 45-46 евро на литър.