Патладжаните са сред първите култури, за които се подготвя разсадът – фермерите започват още през януари, а градинарите – в края на месеца до средата на февруари. Ето и какво е добре да направим, за да разчитаме на силна реколта.
1. Отделяме зърното от плявата. За получаването на силен и здрав разсад трябва да проверим семената, т. е. да отделим здравите от кухите и изсъхналите. Това става, като потопим семената от патладжани за 2 до 5 минути в 3-процентов разтвор на сол (30 грама в литър вода или 10 грама в 330 милилитра) и ги разбъркаме добре. Тези, които изплуват на повърхността, изхвърляме, а потъналите на дъното измиваме с чиста вода и подсушаваме.
2. Обеззаразяваме. Семената могат да пренасят вируси и гъбични заболявания, затова преди да ги използваме за отглеждането на разсад трябва да ги обеззаразим с калиев перманганат или водороден пероксид. За целта семената се накисват за 20 минути в слаб разтвор на калиев перманганат (до 0,1%) или в 2% водороден пероксид за 5 минути, след което се измиват с чиста вода и в двата случая.
Чудесна работа върши и нагряването на семената във фурната или сушилнята за чиниите. Семената се оставят да престоят 5 часа при температура от 50 градуса по Целзий.
Друг вариант е да ги пуснем във вода с температура 50-55 градуса по Целзий, която оставяме в термос за 4-5 часа.
Не бива да забравяме, че закупените семена може вече да са обработени с необходимите химически препарати, поради което нямат нужда от вече описаните процедури – нещо повече, те могат само да ги увредят.
3. Закаляваме. Процедурата може да повиши добивите с 20-25%. Семената се заливат с вода и се държат 12 часа при стайна температура, а през следващите 12 часа – в хладилника при 2 до 6 градуса по Целзий. Резките смени се повтарят до 10 денонощия. Ако пък покълнат, закаляването се прекъсва спешно и се пристъпва към разсаждане.
4. Стимулираме прорастването на семената. Прави се, ако след описаните по-горе екзекуционни методи още не са прораснали. Могат да бъдат засадени и без тази процедура, но тогава процесът ще се забави, процентът на покълналите ще е по-малък и растенията няма да поникнат едновременно.
Най-добре прорастват семената в разтвор на естествени торове. Например в литър вода се сипват 2 лъжици дървесна пепел и се оставят да киснат за едно денонощие, като се разбъркват през 3 часа. След това разтворът се прецежда и в течността се пускат семената за 3 часа. Измиват се с чиста вода и са готови за разсаждане.