През последните 11 години – от 2015 до 2025 г. – всяка една година е била по-топла от всички предишни, сочи нов доклад на Световната метеорологична организация (СМО). Средната температура на повърхността на Земята за периода януари–август 2025 г. е била с 1,42 °C ± 0,12 °C по-висока от прединдустриалното ниво.
Концентрациите на парникови газове и топлинното съдържание на океаните, които достигнаха рекордни нива през 2024 г., продължиха да се увеличават и през 2025 г.. Леденото покритие в Арктика след зимата е било най-малкото, регистрирано досега, а в Антарктика – значително под средното за цялата година. Покачването на морското равнище също продължава, въпреки временни колебания, причинени от естествени фактори.
До август 2025 г. екстремните климатични явления – от разрушителни валежи и наводнения до горещи вълни и пожари – са оказали каскадно въздействие върху живота, препитанието и продоволствените системи, довеждайки до масови разселвания и забавяйки икономическото и устойчивото развитие.
„Тази безпрецедентна серия от високи температури, заедно с рекордното увеличение на парниковите газове през миналата година, ясно показва, че ще бъде почти невъзможно да ограничим глобалното затопляне до 1,5 °C през следващите години, без временно да го надхвърлим. Но науката също е категорична – можем и трябва да върнем температурите под 1,5 °C до края на века,“ заяви генералният секретар на СМО Селесте Сауло.
„Всяка година с над 1,5 градуса ще нанася щети на икономиките, ще задълбочава неравенствата и ще причинява необратими последици. Трябва да действаме сега – бързо и мащабно – за да направим този „овършут“ колкото се може по-малък, кратък и безопасен,“ допълни генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
Докладът „Състояние на глобалния климат 2025“ е публикуван от СМО по време на Конференцията на ООН за климата COP30 в Белем, Бразилия. Той предоставя научна основа за преговорите, акцентира върху ключовите климатични показатели и служи като мост към по-задълбочените научни доклади.




