За разлика от доматите използването на фунгицидите при пипера е доста по-ограничено, но в редки случаи при някои от опасните болести се налага.Става въпрос за така наречената „черна мана” (Cladosporium capsici) и маната (Фитофтора капсици), които нанасят големи поражения върху зеленчуците.
За да се предпазите от черната мана, превантивно трябва да напръскате с 0,3% дитан М-45. След отбелязването на първите петна по листата в интервал 12-14 дни след първото пръскане следва второто, но само със средства от бензимидазоловата група – бенлейт 50 ВП, дерозал 50 ВП, беномил 50 ВП и фундазол 50 ВП, бавистин 50 ВП.
Използвате един от тези препарати в концентрация 0,05% или пък с топсин М 70 ВП – 0,07%.
Ако случайно пиперът се е заразил от обикновената мана фитофтора капсици, тогава следва да приготвите разтвор с един от следните продукти – ридомил голд – 0,25%, аксинит С – 0,25% (активното вещество е металаксил), алиет 80 ВП – 0,3% и верита – 0,15%, акробат МЦ – 0,2% (активното вещество е диметоморф), икуейшън – про – 0,04.
Ако в съседство до вашия пипер се намират тиквички, дини, пъпеши, патладжан, домат, памук и др., които са анпаднати от маната, вие трябва да приложите горните пръскания. Първото третиране е ведната при забелязване на болестта в района, а второто около 14 дни след първото, но с препарат с активно вещество от друга група. Ако времето се засуши и в посева още не се е появила маната, спирате с пръскането.
Сивото гниене може да се развие през целия вегетационен период на пипера. Ако го установите тази болест още в разсада на пипера, той трябва да се полее с 0,05% разтвор на едно от следните съставки - бенлейт 50 ВП, беномил 50 ВП, фундазол 50 ВП или 0,07% топсин М 70 ВП – по 3-4 литра на квадратен метър.
Ако сивото гниене се появи в късна фаза, когато пиперът вече са пред узряване, трябва веднага да отстраните засегнатите чушки, защото спорите могат да се разпространят и да заразят останалите. След това се пръска с с активно вещество от групата на бензимидазола - бенлейт, беномил и фундазол в същата концентрация като при разсада.
При чести валежи през лятото по пипера се развиват листните петносвания, причинени от паразитни гъби от родовете алтернария и церкоспора. В случая трябва през 10-12 дни да пръскате с 0,2-0,3% дитан М-45. Добър резултат се постига и с пръскане с активното вещество мед – шампион, фунгуран и косайд 101, които се прилагат срещу късна бактерия пригор.
Поради маломерността на площите с пипер, които през последните години започнаха да се садят през лятото градините все по-често започнаха да бъдат нападани от късен бактериален пригор. Тъй като не може да се прилага пространстваната изолация, то на хората им се налага все по-често да използват химическа борба срещу болестта. За целта се използват препарати на базата на хидроокис – шампион, фунгуран ОН и косайд 101 в концентрация 0,3%.
(В следващия текст ще ви представим борбата с инсектицидите).