Дори вече развитият разсад може внезапно да увехне, особено ако в помещението, където се отглежда, е твърде топло и сме прекалили с поливането – тогава корените ще загният, коментират от електронното издание „Стопанство”. За да опазим разсада, до пробиването на почвата от растенията трябва да им е осигури температура от 22-25 градуса по Целзий, а когато това стане, тя да бъде понижена до 18 градуса. Две седмици по-късно температурата може да бъде повишена отново, за да ускорим развитието на растенията, съветват от изданието.
Голяма част от проблемите при отглеждането на разсада са свързани с издължаването му, дължащо се най-вече на недостиг на светлина в помещението, към която растенията се устремяват, за да подобрят функционирането си. При това положение в помещението трябва да се осигури допълнително осветление.
Често срещано е и полягането на разсада, свързано с издължаването, тъй като стъбълцето изтънява прекалено и не е в състояние да издържа изправено тежестта на листата. Такъв разсад няма да оцелее в откритата почва, затова помещението, в което се отглежда, трябва да се проветрява често, а поливането и подхранванията със суперфосфат и калиев сулфат – да се разредят.
Изобщо вече възникналите проблеми при разсада е трудно да бъдат компенсирани, поради което профилактиката е от основно значение. За целта съдовете, в които се отглежда разсадът, се измиват старателно с разтвор на калиев перманганат, семената се нагряват, а при забъркването на почвената смес се добавят 500 грама дървени въглища на всеки 10 литра.