Тиквичките са сред непретенциозните и бързорастящи култури, които се развиват отлично на открито. Въпреки това, за да получим добра реколта, е важно да знаем кога и как правилно да засаждаме разсада. Този начин за отглеждане е по-сложен, но позволява да получим по-ранна реколта с около 20-на дни.
Кога да засаждаме тиквичките на открито?
Оптималното време за засаждане на тиквичките на открито се определя в зависимост от климатичните и конкретните метеорологични условия, както и от възрастта на разсада.
Съществен фактор е температурата на почвата и въздуха. Тиквичките са топлолюбива култура и могат да се засаждат навън тогава, когато за плахата от ниските нощни температури е отминала и почвата се е затоплила поне до 10-12 градуса по Целзий. Това обикновено се случва през май, но конкретни срокове е трудно да се определят, защото пролетните капризи на времето винаги могат да изиграят лоша шега.
Възрастта на разсада е също много важна. Препоръчително е тиквичките да се засждат тогава, когато растенията са на 25-30 дни. За това време разсадът обикновено вече има 2-3 истински листа, добре развита коренова система и е готов за засаждане на открито.
Процесът на засаждане на тиквичките включва няколко важни подготвителни стъпки:
1. Подготовка на разсада
Няколко дни преди да засадим разсада, той трябва да се закали, като постепенно привикне към външните условия. За целта растенията се поставят навън, като това време се увеличава постепенно, но е добре да имат и поне една нощувка навън.
2. Подготовка на лехите и посадъчните ями
Участъкът, на който ще отглеждаме тиквичките, е необходимо да се подготви предварително. Посадъчните ями се правят на разстояние 60-70 см една от друга, а редовете отстояват на 100-120 см, защото растенията се нуждаят от достатъчно пространство. Важно е това разстояние да бъде съобразено и със сортовите особености, защото някои сортове са по-компактни, а други имат дълги стъбла и покриват по-голяма площ. Ямката трябва да е достатъчно дълбока, за да може кореновата система да се разположи свободно вътре.
3. Обогатяване на почвата
Препоръчително е в посадъчните ями да се добавят малко органични вещества – хумус или угнил компост, както и минерални торове (по 10 г амониева селитра и суперфосфат), за да дадат на тиквичките начален старт на растеж. Количеството на хранителните вещества зависи от състоянието на почвата и обогатяването при предварителната обработка.
Непосредствено преди засаждане, разсадът се полива обилно, за да се улесни изваждането на растенията от контейнерите. Това ще сведе до минимум увреждането на корените, което може да се окаже пагубно за тиквичките.
Разсадът се поставя в подготвените ямки, които внимателно се запълват с почва и около стъблото се уплътнява леко.
Дълбочината на засаждане също има значение – трябва да бъде не повече от 3-4 см над кореновата шийка. Ако покрием с пръст голяма част от стъблото, тогава растенията забавят развитието си, а може и да загинат от загниване.
След засаждане растенията се поливат отново, за да се осигури добър контакт на корените с почвата.