Начало » Хоби земеделие » Малката градина
02.04.2003 г.

Салатното цвекло е много полезно и лесно за отглеждане

Салатното цвекло заслужава по-голямо внимание, тъй като не е особено взискателно при отглеждането и има високи хранителни и вкусови качества, по които отстъпва от кореноплодните само на морковите. Съдържа много и лесно усвоими от организма белтъчини, органични вещества, витамини А и С, минерални соли. В листата има същите хранителни вещества и доста повече витамин С. Кореноплодите на червеното салатно цвекло се използват в различни ястия, салати, маринати, туршии, супи (боршове), сосове, като сурогат на кафето. За същата цел служат и листата, които освен това са отличен фураж в прясно състояние и силажирани. Най-ценни са сортовете с плоско-кръгли или кръгли кореноплоди, понеже се прибират по-лесно. Най-предпочитани са сортовете, които имат по-малко светли кръгове в месестата част и са с плътна червена окраска на месото - Египетско 60 и Бордо 60. Подготовката на площта и предшествениците е подобна на тези при всички кореноплодни зеленчуци. Най-добре е червеното салатно цвекло да се отглежда чрез пряко засяване на семената, макар че може да се отглежда и с предварително производство на разсад. При отглеждане с разсад се засажда на фитарии или по кавалите, най-често като междинна култура. На самостоятелни площи се засява обикновено на равна повърхност. Подходяща е и лехо-браздовата повърхност на 3- и 4-редови ленти по схема 70+45+45/10-12 см и 55+35+35+35/ 12-15 см. В дворните места се сее редово - 40-45 см между редовете и 10-12 см вътре в реда.

Дълбочината на засаждане е 2,5-3,5 см при норма 2-2,5 кг семе на декар. Най-подходящото време за директно засяване е от средата на март до началото на април.

При по-късна сеитба - през май, се получават по-нежни и по-сочни кореноплоди. Салатното цвекло е с повишени изисквания към топлината. Най-подходящата температура за развитието му е 15-25 градуса. Когато образуват втори-трети лист, растенията се прореждат и се оставят на 10-12 см едно от друго. Правят се 2-3 окопавания в междуредието и едно на ръка, вътре в реда, но много внимателно. При всяка обработка се подхранва - първия път с по 20 кг/дка амониева селитра, а при второто и третото - с по 15 кг амониева селитра и калиев тор.

През две седмици се полива, като поливките се прекратяват около месец преди изваждането на кореноплодите. Прибирането им става в края на октомври-началото на ноември. Листата се отрязват на 1 см над челото. От 1 дка добивът на кореноплоди е 2000-3000 кг, а на листа - 1000-1500 килограма.

Салатното цвекло е много полезно и лесно за отглеждане
71609
 

Последни материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Европейска комисия
До 6 октомври се дават идеи за регламента за държавните помощи
Общо 28 имота на предприятията отиват на търг
Тахов обясни защо се продават фазанария и разсадник на Североизточното горско предприятие
Проекторамката за бюджета на ЕС до 2034 г.
Днес – бюджетна рамка за ЕС и протести, на 18 юли – среща с „Копа и Коджека“
Пшеницата поскъпва в черноморския регион
Свързани материали
Виж
Какво, кога и как да сеем предзимно?
Скъпата захар стимулира фермерите въпреки забраната на някои неоникотиноиди
Германия измести Франция начело на ЕС по площи със захарно цвекло
Предзимено засаждане и посев на зеленчуци – избор на сортове и грижи
Добавете в градината
Манголдът – зеленчук на вавилонските царе и суперхрана!
Стават и по-сладки
Засадете цвекло до доматите и то ще повиши добивите
Практика
В края на август за последно полейте цвеклото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини