На пазара вече се появи първото червено цвекло, но повечето градинари залагат на по-късните сортове. Известно е, че този зеленчук става все по-търсен заради богатото си съдържание на витамин B1, В2, С, Е, белтъчини и въглехидрати, пектин, ябълкова и лимонена киселина, минерални соли, йод.
За да станат едри грудките на цвеклото, трябва да сте проредили посевите на два пъти поне. На един линеен метър е нормално да останат не повече от 15-20 растения. Ако разстоянието е много голямо, кореноплодите силно се разрастват и качеството им се влошава. Трябва да махнете слабите и повредените растения.
При някои сортове цвеклото се появяваа над повърхността на почвата, затова е важно да загърлите растенията. Това ще предпази бъдещата реколта от повреди, нанасяни при плевене, разрохкване и от прекомерно изсушаване на почвата.
Цвеклото има нужда от подхранване. Задължително използвайте торове, които съдържат бор и магнезий. При недостиг на тези микроелементи развитието на грудките се забавя и загиват вътрешните листа. Потребността от хранителни вещества се увеличава особено през август, когато интензивно нарастват кореноплодите. Подходящи са комплексните минерални торове, съдържащи азот, фосфор и калий. Използват се в сухо състояние, разхвърлят се под растенията след поливка. Задължително се добавя дървесна пепел - 0,5 кг на квадрат.
Това растение е влаголюбиво и затова поливките са много важни. 20-30 л вода на квадратен метър са задължителни. Важно е при поливането почвата да се овлажни равномерно на дълбочината на корените. След всяка поливка се разрохква. В края на август за последно ще пускате водата, защото през септември цвеклото натрупва сухо вещество, а обилната почвена влага предизвиква развитие на нови листа, намалява съдържанието на захар, задържа узряването на кореноплодите.