След като днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще представи проекта за Многогдишната финансова рамка на Европейския съюз за следващия програмен период 2028-2034 г., още в петък ще започнат първите дискусии с браншовите фермерски организации на Европейския съюз (ЕС), обединени от конфедерацията „Копа и Коджека“ (COPA&COGECA). Самите преговори традиционно продължават около две години, през които се приема и съответното законодателство.
Еврокомисията отдавна обяви идеята си бюджетът за Общата селскостопанска политика да не бъде самостоятелен, а да се обедини с този на останалите европейски фондове. До този момент ОСП разполага с най-големия бюджет в ЕС – за сега действащия програмен период са гласувани 657 милиарда евро (2021-2027 г.) директни плащания и подпомагане за развитието на селските райони.
Цялата фермерска общност обаче категорично се противопостави на предложението за мегафонд, тъй като това със сигурност би намалило подпомагането в сектора. Затова и днес от 14 до 16 часа COPA&COGECA организират протестен поход пред институциите в Брюксел.
Вчера в медиите се разпространи неофициална информация, че ЕК предлага да се обедини целевата подкрепа за селското стопанство и селските райони в един финансов инструмент: нов механизъм, наречен „Национални и регионални партньорства“, който ще бъде финансиран от единен „Европейски фонд за икономически, териториален, социален, селски и морски устойчив просперитет и сигурност“. В мегафонда ще бъдат включени ОСП, Кохезионния фонд, миграционните политики и финансирането на инфраструктура и по този начин селското стопанство и селските райони ще трябва да се конкурират с останалите досега самостоятелни бюджети за повече средства.
Френското правителство, подобно на колегите си от всички земеделски държави, се противопоставя категорично на сливането на ОСП с други фондове. Ако това стане, бюджетът ще бъде "орязван месец по месец според различните приоритети на момента", е посочила френският министър на селското стопанство Ани Жоньовар пред списание "Франс агрикол", предаде БТА, цитирайки Франс прес.
Според нея еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен е подложен на "силен натиск" по отношение на бюджета, тъй като списъкът с разходите на ЕС се увеличава - изплащане на съвместния заем от времето на ковид пандемията, финансиране на отбраната, а същевременно някои страни членки не са склонни да отделят допълнителни средства за Съюза.