Експортните цени на руската и украинската пшеница тръгнаха нагоре поради ограниченото предлагане. Експертите прогнозират, че износът на пшеница от Русия през юли ще е само 2 млн.т, а това е почти двойно по-малко в сравнение със същия периода на 2024 г.
Търговците споделят, че вече има недостиг на пшеница в зърнените терминали в Черно море. Според тях зърното пристига в пристанището със закъснение от две - три седмици поради забавяне на жътвата в южните региони на Русия, основни доставчици на пшеница за износ.
„Фермерите, страдащи от ниска рентабилност при отглеждането на пшеница поради ниските световни цени и силната рубла, задържат продажби в очакване на по-високи цени”, споделят източници от бранша. Освен това, според ръководителя на аналитичната агенция SoveCon Андрей Сизов, в южната част на страната, включително Краснодарски край и Ростовска област, запасите от зърно са доста по-ниски от миналогодишните, а и именно от тези региони се доставя зърно за износ. Поради ограниченото предлагане цената на руската пшеница 12,5% протеин през първата половина на юли се покачи с 4 долара, до $228-230/т FOB черноморско дълбоководно пристанище.
Цените на пшеницата се покачват и в Украйна вследствие на забавянето на жътвата и ниските добиви в южната част на страната. Експертите от Електронната зърнена борса на Украйна отбелязват, че ограниченото предлагане стимулира повишена покупателна активност в пристанищата на Черно море. Според тях, през седмицата изкупните цени на мелничарската пшеница се повишиха с 2–3 долара на тон до $212–215/т DAP черноморско пристанище.
Фуражната пшеница поскъпна повече – с 4–5 долара на тон до $205–208/т, което постепенно изравнява разликата между класовете. В края на миналата седмица експертната цена на украинската пшеница 12,5% протеин се покачи до $231/т FOB. Износът на пшеница от Украйна през периода 1-14 юли възлиза на едва 172 хиляди тона, което е четири пъти по-малко в сравнение със същия период на 2024 г. (732 хиляди тона).
Участниците на пазара обаче не са песимистично настроени относно перспективите на започналия сезон. Очакваните валежи в Украйна могат временно да забавят темпа на прибиране на реколтата, което ще подкрепи цените, но същевременно ще подобри условията за късните култури. Намаление на напрежение на пазара прогнозират и руските експерти.
„Има стимули за бързо увеличение на износа на зърно през първата половина на сезона“, очаква ръководителят на авторитетния Институт по конюнктура на аграрните пазари (Икар-Москсва) Дмитрий Рилко.
През втората половина на юли и началото на август експортната активност може да се увеличи, тъй като дотогава жътварската кампания ще е набрала скорост, смята и Дмитрий Краснов от «Рексофт Консалтинг».