Растенията живеят по свои правила и закони и между тях, както и между хората, в зависимост от много фактори се установяват различни отношения. Те могат да запазват неутралитет, да бъдат добри приятели или врагове, да се конкурират и враждуват, стигайки до физическо унищожение на съперника. Всяко парче земя може да съвмести и изхрани толкова повече растения, колкото по-малко се сблъскват техните нужди и интереси.
Често сме писали, че доброто съседство между растенията е длъжно да носи взаимна полза за различните култури. Общоизвестно е, че доматите съжителстват добре с много кореноплодни – цвекло, лук, моркови, ряпа, магданоз и др. Те разрохкват почвата, насищат я с кислород, отделят фитонциди и отблъскват някои вредители. Възможностите за уплътняване на културите са много, но най-предпочитано за доматите е цвеклото.
Какво го прави отличен съсед за доматите и по какъв друг начин допринася за повишаване на добивите и вкусовите им качества?
Цвеклото е не само добър съсед на доматите, но е индикатор за количествата бор в почвата, а той е много важен за развитието на доматите. Борът регулира образуването на хлорофил, който е активен участник във фотосинтезата, позволява на корените да „дишат“ и подобрява обмяната на веществата при възрастните растения.
Индикатор за количествата бор са листата на цвеклото – колкото по-едри и здрави са листата на кореноплода, толкова по-голямо е съдържанието му в почвата. Елементът е много важен и за доматите. При младите растения недостигът води до силно изоставане в развитието, листата издребняват, а цъфтежът се забавя.
Борът е жизнено важен за формирането на съцветия и завръзи. Компенсира се най-бързо чрез използване на борна киселина.
Цвеклото прави доматите по-сладки и вкусни
Много производители използват цвеклото в качеството му на органичен тор и го отглеждат с такава цел. Могат да се използват всички остатъци от него – листата, отстранените растения при разреждането му, а също отпадъците от кухнята. Те се наситняват и заравят близо до корените. Могат да се поставят кореноплоди от салатно или захарно цвекло в ямките при засаждане – наситнени добре предварително или след замразяване.
Цвеклото се засажда между доматите или около тях, а при периодичното разреждане органичните остатъци се вграждат в почвата.
Цвеклото е отличен показател за киселинността (рН) на почвата
Цвеклото се развива най-добре в неутрална почва. То е не само отличен индикатор за наличието на бор, но и за киселинността на почвата.
Какви сигнали дава цвеклото за рН на почвата:
– идеално зелени листа и червени дръжки на цвеклото показват, че почвата е неутрална и е отличен показател за отглеждане на домати;
– червени дръжки със зелени листа и чевени жилки показват, че почвата е слабо кисела;
– напълно червени листа и дръжки са сигнал за много кисела почва.
За частична корекция на рН в течение на сезона може да се използва хумус или дървесна пепел. Предвид факта, че много други култури, освен доматите – краставици, бобови, тикви, тиквички, моркови, целина не се развиват добре на силно кисели почви, наложително е да се предприемат действия за неутрализиране на киселинноста за следващия сезон.