Мулчирането е основна селскостопанска практика в природното земеделие и то не може да съществува без него. В мулчираната градина растат по-малко плевели, почвата става по-рохкава и структурирана, не се нуждае от постоянно разрохкване на повърхностния слой. Мулчът предпазва почвата от прегряване и отмиване на хранителните вещества.
Бозуков обявява кабинета си на 21 май
Най-важният ефект от мулчирането е създаване на благоприятни природни условия за живота на почвената биота – това е биологичният свят на почвата, представляващ общност от полезни бактерии, гъбички, насекоми и земни червеи. Естествената им работа е да създават плодородието на почвата и да хранят растенията. Звучи удивително, но именно почвените микроорганизми се занимават с храненето на растенията. Без почвена биота земята става мъртва и бързо губи своето плодородие.
Какво да правим, ако листата на пипера се завиват
Мулчиране с „гореща трева“
Горещата трева за мулчиране е най-ефективен източник на хранителни вещества за растенията. Този метод е подходящ за тези, които разполагат с повече трева и когато е необходимо бързо да се стартират процесите на интензивно подхранване.
За превръщането на свежо нарязаната трева в „гореща“ е необходимо тя да започне да се окислява и усвоява от бактериите. Когато започне този процес, тогава бактериите се размножават ускорено и свежо окосената трева става „активна“.
Какво се случва с прясно окосената трева?
При косене тревните клетки в местата на среза се разрушават и освобождават ензими, които тредизвикват реакция на окисление. Тя е верижна и в резултат на този процес се образува въглерод, алкохоли и естери, на които се дължи приятната миризма на свежо окосена трева.
Колкото повече се надробява тревата, толкова повече клетки се разрушават и отделят повече ензими, които ускоряват верижната реакция на окисляване.
Бактериите започват бурно да се размножават, защото това е най-вкусната храна за тях, но същевременно произвеждат хранителни разтвори, които са отлична храна за растенията и отделят въглероден диоксид.
Постоянната влажност е много важна за работата на микроорганизмите – не е необходимо да се изсушава тревата, а да се поддържа влажна.
Как да направим „гореща трева“ за мулчиране?
При затопляне процесите на разлагане се ускоряват и се отделят повече хранителни разтвори за растенията.
Поставете прясно окосената трева на купчина и я оставете да се затопли – колкото купчината е по-голяма, толкова по-бързо ще стане това. За по-малки количества можем да я съберем в торби и да я оставим да се затопли.
Преди мулчиране почвата трябва да бъде обилно полята, защото когато е суха – всички процеси спират.
След 1-2 часа на слънце купчината става гореща и може да се мулчира. В такава трева вече има много бактерии и процесите на бързо окисляване са стартирали, но по-добре е да се следи за цвета – когато долният слой трева започва да пожълтява. Скоростта на протичане на тези процеси зависи и от температурата на околната среда. Почвените микроорганизми под такъв мулч се размножават бързо и няма загуба на въглероден диоксид.
Ако оставим тревата на купчина по-дълго, тревата ще се окисли повече и ще промени вида си. За около едно денонощие температурата се повишава значително и семената на голяма част от плевелите губят кълняемостта си – така изчезва заплахата от засяването им.
Как да използваме горещия мулч?
Мулчът се поставя върху добре полята почва в междуредията, като се избягва контакт с растенията. Слоят може да е дебел 10-15 см, а при засаждане на картофи до 20 см.
По време на вегетацията мулч може да се добавя постоянно и да се поддържа почвата влажна.
Мулчирането с гореща трева е актуално за много култури: краставици, домати, патладжан, картофи, декоративни растения и дори на тежки глинести почви, без да копаете, може да се получи добра реколта от зеле, тиквички, тикви, боб и други култури.
Предимства на мулчирането с „гореща трева“
1. Стандартните защитни функции при мулчиране.
2. Ускоряване процесите на ферментация и активно размножаване на микроорганизмите и земните червеи.
3. Растенията имат по-силен имунитет за сметка на пълноценното подхранване и подобряване на почвения слой.
4. „Горещата трева“ позволява активно развитие на тревния бацил – полезната бактерия Bacillus subtilis, намираща се в почвата, в стомаха на преживните животни и хората. От нея се приготвя известният Фитоспорин, предпазващ растенията от гъбични заболявания.
5. Повърхностният слой на почвата се затопля бързо и предпазва при резки температурни колебания.
Недостатъци на мулчирането с „гореща трева“
Освен многото положителни качества, методът има и недостатъци:
– при окисляването на тревата участват и гнилостни бактерии, които повишават патогенния фон на почвата;
– необходимо е по-голямо количество трева за мулчиране;
– изисква повече опит и внимание.