Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.08.2019 г.

Подложката е важна, за да бъдат оползотворени сортовите заложби

Подложката е важна, за да бъдат оползотворени сортовите заложби

Многовековната овощарска практика е утвърдила отглеждането на създадените сортове не на собствен корен, а върху т. нар. подложки. Подложката е растение от същия или от родствен вид, върху което става присаждането на сорта. Защо е така ?

Първата причина е, че сортът е случайна или целенасочена кръстоска. Последващото размножаването чрез семена не гарантира, че ценните качества са предадени и в семенното (полово или генеративно) потомство. Запазването става в безполовото (вегетативно) потомство, получено от развилите се вегетативни части (резници, пъпки  и др.). Те не винаги могат да бъдат вкоренени пряко и това налага присаждането върху подложките. Последните биват семенни и вегетативни. Семенните са от подбрани видове или сортове, чието семенно потомство е сравнително изравнено по редица показатели (кълняемост, сила на растежа, съвместимост със сорта и др.). Вегетативните подложки са продукт на вегетативно размножаване чрез резници, отводи и др.

Какво представляват плодовите червей!

Семенните подложки развиват същинска коренова система след покълването на семената (костилките). Тя се захваща по-здраво в почвата и дава по-голяма устойчивост на стъблото при неблагоприятни външни въздействия. Наличието на централен корен, който прониква по-дълбоко, е предпоставка за по-добро снабдяване с вода.

Получаването на семенните подложки става в участъци, наречени семенилища. От тях най-добрите растения биват пренасяни в т. нар. питомник, където при достигането на подходяща дебелина подложката подлежи на облагородяване с избран сорт. Най-често облагородяването е чрез присаждане на пъпка, т. нар. окулиране.

Не подценявайте старите ябълкови сортове!

Вегетативните подложки развиват заместващи или т. нар. адвентивни корени. Те образуват брадеста коренова система, при която липсва същински централен корен. Тя е по-плитка, изисква добра подготовка на почвата и осигуряване на поливки в участъците, определени за нова овощна градина,

В практиката производството става в специални участъци, където растенията от подходящи видове или сортове са отглеждани по-начин, предизвикващ образуването на такива корени от странични разклонения, издънки и др. Вегетативните части с развита коренова система, пренесени и отгледани в питомника, на по-късен етап подлежат на облагородяване.  

Стопаните, предвиждащи създаването на нова овощна градина, имат голям избор на подложки за желаните сортове. Изборът зависи от свойствата на подложките. Чрез тях могат да бъдат усвоени участъци с по-неблагоприятни условия от гледна точка на почвата и водния режим. От избора зависи силата на растежа и височината на надземната част, а те от своя страна предопределят гъстотата на бъдещото насаждение. Подложката има влияние върху забавянето или ускоряването на плододаването.

Отбелязването на подложката наред със сорта е задължително върху етикета на посадъчния материал. Добре е стопаните да проучат още сега предложенията на разсадниците в страната. Съветите на производителите, както и на наетите специалисти за съдаването новите градини, ще помогнат за правилния избор.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”, София.

Подложката е важна, за да бъдат оползотворени сортовите заложби
11408
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
В зависимост от почвите
Грижи за кореновата система на плодните дървета
Защо стволовете на овощните дървета се покриват с лишеи и мъхове?
Важни условия за производството на посадъчен материал
Сярата лекува, предпазва от вредители и е важен хранителен елемент за растенията
Полезно за градинарите
Салициловата киселина - помощник в овощната и зеленчукова градина
Едно нежелано явление при овощните дървета
Защо плодовете „бягат“ към периферията и върха на короната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини