Появата на лишеи и мъхове по стволовете и скелетните клони на овощните дървета е свързана с влошаване на условията за отглеждане – намаляване интензивността на растеж на леторастите, последици от замръзване на дървесината и напукване на кората, както и лоша вентилация на удебелената част на короната. Всичко това са симптоми на преждевременно стареене на дърветата и рязко намаляване на устойчивостта им към колонизацията от различни растителни видове.
Процесите на стареене не зависят пряко от възрастта на овощните дървета, а често са свързани с недостатъчно добра агротехника и грижи.
Първото нещо, което трябва да направим е да дезинфекцираме и подмладим короната на дърветата. Това значително ще подобри въздушните и светлинни условия.
Преди началото на вегетационния период или след листопада, когато растенията са в покой, трябва да се извърши изкореняващо пръскане с някой от препоръчаните за тази цел препарати – 10%-ен разтвор на карбамид, бордолезов разтвор, 3%-ен разтвор на меден сулфат. Това ще реши не само проблемите с мъховете и лишеите, но и със зимуващите форми на гъбичните инфекции.
Средствата, използвани срещу лишеи и мъхове по стволовете на дърветата, включват някоя от следните рецепти:
1. Третиране с топъл алкален разтвор, приготвен от 4-6 кг дървесна пепел на 10 л вода, към която за по-добър ефект можем да добавим: 250 г карболова киселина, 400 г готварска сол, 400 г сапун за пране и 50 г терпентин.
2. Обработване на стволовете с 10-15%-ен разтвор на железен сулфат.
3. Третиране със силно алкален разтворна на гасена вар с добавяне на дървесна пепел. Пресятата дървесна пепел в количество 0,5 кг се смесва с варно мляко, приготвено от 0,15 – 0,20 кг гасена вар и 10 л вода. Оставяме да престои 4-5 дни, като разбъркваме от време на време. Така приготвената смес се нанася с помощта на четка върху стволовете на дърветата. В рамките на една седмица лишеите и мъховете почервеняват и падат. При необходимост третирането се повтаря, но само по време на зимния покой на растенията.
4. Обработване с разтвор на окасалова киселина – 1 част киселина към 8 части вода. Този начин е най-малко ефективен и се прилага тогава, когато развитието на мъховете и лишеите е в начален стадий.