През месец октомври в област Благоевград, АЕР Петрич, са обследвани 0,020 хил. ха площи с череши, в които е установено нападение от черна златка, съобщават от експерти от Българската агенция по храните в последна справка от 6 ноември за вредителя. Открити са ларви в плътност 2-4 броя/дърво, скрити под кората и в корените на отделни дървета. Нападението от неприятеля не е повсеместно, като често е при по-младите насаждения.
В района до края на месец октомври са внесени ентомопатогенни нематоди върху 0,0088 хил. ха с череши, а на 0,0004 хил. ха е проведено третиране с ПРЗ Натуралис.
В област Сливен е констатирано нападение от черна златка на 0,155 хил. ха череши, 0,068 хил. ха сливи и 0,061 хил. ха праскови. Няма информация за третирани площи.
По информация на земеделски стопанин (ЗС) от област Габрово около 10% от сливовите му насаждения са засегнати от черна златка, но не е постъпвал официален сигнал за това. ЗС е използвал ентомопатогенни нематоди.
През вегетационния период на 2025 г. в област Кюстендил се наблюдава увеличаване плътността на възрастното на черна златка в насаждения от сливи и череши. В отделни овощни градини има изсъхнали единични дървета, в корените на които се откриват ларви на неприятеля в плътност от 3 до 11 бр. на дърво.
Идентифицирането на неприятеля е извършвано от инспектори по растителна защита от ОДБХ Кюстендил, от Централна лаборатория по карантина на растенията (ЦЛКР) в изпратени проби и от самите земеделски стопани.




