Начало » Пазари » Животинска продукция
21.10.2018 г.

Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година

Темпото на увеличаване на потреблението обаче е 2 пъти по-слабо
Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година

През 2017 г. производството на мляко в световен мащаб се е увеличило с 2,5% спрямо 2016 г. до 849 млн. тона, като при кравето ръстът е от 2,2% до 696 млн. тона, сочат данни на Световната федерация за млечните продукти, представени в бюлетина на ежегодния Световен млечен конгрес, който се проведе през тази седмица в Южна Корея, съобщи електронното издание DairyNews.

Европейският съюз остава лидер по произведени количества мляко със 165,5 млн. тона, макар и с по-слаб от средния ръст на годишна база – само 1,2%. Следват САЩ с 97,7 млн. тона при годишен ръст от 1,4% и Индия с 83,5 млн. тона, но при впечатляващите 6,8% повече спрямо 2016 г. Бразилия е успяла да изпревари Китай на четвъртото място с 35,7 млн.срещу 35,5 млн. тона, тъй като бразилските млекопроизводители са увеличили продукцията с 3%, а в азиатската страна е отчетен спад от1,6%. Русия и Нова Зеландия са с близък годишен ръст от съответно 1,4% и 1,3% до 30,9 млн. тона и 21,5 млн. тона, а следващата в класацията Турция е постигнала забележителен ръст от 11,8% на годишна база, като там производството е достигнало 18,8 млн. тона.

Най-много краве мляко се произвежда в Азия – 30% от световните количества, следвана отЕС с 24% и 18% в Северна Америка. По темпо на ръст на производстмото обаче класацията е обратната – водят Северна и Южна Америка, следвани от Европа и Азия.

Данни на световната федерация сочат също, че през 2017 г. потреблението на мляко в света е нараснало с 1,5 килограма на човек в сравнение с 2016 г., достигайки 113 килограма.

При производството на сирене ръстът е приблизително колкото при млякото – с 2,6% повече в сравнение с 2016 г., докато при маслото и млечните мазнини е отчетено увеличение от само 1,2%. Според анализаторите на федерацията сиренето е единственият продукт, чието търсене се повишава постоянно на всички големи пазари, макар че в ЕС ръстът на производството е само с 0,7%, след като част от големите страни-производителки като Франция, Холандия, Германия и Ирландия са отчели спад на количествата. „Като цяло основните изнасящи региони като Океания, САЩ и ЕС ще отчетат ръст на производството на сирене през няколко поредни години, тъй като им се налага да поддържат темпото на нарастващото търсене в Азия. Съдейки по сериозното разширяване на мощностите за производство на моцарела в Океания и ЕС,изглежда все повече и повече мляко там ще бъде използвано за производството на сирена”, твърдят специалистите.

Те изтъкват, че през 2017 г. значително неблагоприятно въздействие върху преработката на мляко е оказала разликата в цените на млечните мазнии и протеини на световните пазари. Като една от най-сериозните заплахи за млечния бранш догодина пък се очертава излизането на Великобритания от ЕС, убеден е Джеймс Кефън, старши консултант в изследователската компания Gira. По негови данни през 2017 г. страната е внесла от ЕС 1,4 млн. тона млечни продукти на обща стойност над 3,5 млрд. евро. Най-големите доставчици са Ирландия, Франция и Германия, като те могат да понесат доста сериозни щети при налагането на евентуални ограничения върху вноса във Великобритания, а това без съмнение ще се отрази на млечния бранш в световен мащаб.

Същевременно Кефън посочи, че през следващите 5 години Китай ще остане основният пазар за реализиране на продукцията на големите производители на млечни продукти в света, а най-силно ще е търсенето на сирена, сметана и твърди млечни мазнини. Очаква се годишният ръст на вноса на сирена в Китай до 2023 г. до достига 11%, а на сметана и млечни мазнини – 8%, докато при останалите млечни продукти ръстът ще се запази, макар и в не толкова динамично темпо – 3-4%. През последните 5 години на най-силен внос в Китай се радваха заместителите на майчиното мляко (при ежегоден ръст от 32%) и прясното мляко (28%).

Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година
23770
 

Последни материали
Виж
Проведе се мащабно обучение за разследване на отравяния на диви животни
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Свързани материали
Виж
При биологичното увеличението от 1 ноември е с 1,78 пенса
Arla повиши изкупната цена на млякото във Великобритания с 2,66 пенса за литър
Билетите за посещение са налични онлайн
Над 500 изложители от хранително-вкусовия сектор се събират в Интер Експо Център от 13 ноември
Предстоящо
Пето издание на Националния събор „Млечният път на България през вековете“
Означения
И „Ел Би Булгарикум“ влиза в регистъра на защитеното наименование „Българско кисело мляко“
До момента са одобрени 95 заявителя по двете схеми
3502 училища и детски градини получават продукти по схемите Училищен плод и Училищно мляко
От 1 до 15 октомври организациите на производители на мляко и млечни продукти ще подават проекти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини