Начало » Пазари » Животинска продукция
21.10.2018 г.

Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година

Темпото на увеличаване на потреблението обаче е 2 пъти по-слабо
Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година

През 2017 г. производството на мляко в световен мащаб се е увеличило с 2,5% спрямо 2016 г. до 849 млн. тона, като при кравето ръстът е от 2,2% до 696 млн. тона, сочат данни на Световната федерация за млечните продукти, представени в бюлетина на ежегодния Световен млечен конгрес, който се проведе през тази седмица в Южна Корея, съобщи електронното издание DairyNews.

Европейският съюз остава лидер по произведени количества мляко със 165,5 млн. тона, макар и с по-слаб от средния ръст на годишна база – само 1,2%. Следват САЩ с 97,7 млн. тона при годишен ръст от 1,4% и Индия с 83,5 млн. тона, но при впечатляващите 6,8% повече спрямо 2016 г. Бразилия е успяла да изпревари Китай на четвъртото място с 35,7 млн.срещу 35,5 млн. тона, тъй като бразилските млекопроизводители са увеличили продукцията с 3%, а в азиатската страна е отчетен спад от1,6%. Русия и Нова Зеландия са с близък годишен ръст от съответно 1,4% и 1,3% до 30,9 млн. тона и 21,5 млн. тона, а следващата в класацията Турция е постигнала забележителен ръст от 11,8% на годишна база, като там производството е достигнало 18,8 млн. тона.

Най-много краве мляко се произвежда в Азия – 30% от световните количества, следвана отЕС с 24% и 18% в Северна Америка. По темпо на ръст на производстмото обаче класацията е обратната – водят Северна и Южна Америка, следвани от Европа и Азия.

Данни на световната федерация сочат също, че през 2017 г. потреблението на мляко в света е нараснало с 1,5 килограма на човек в сравнение с 2016 г., достигайки 113 килограма.

При производството на сирене ръстът е приблизително колкото при млякото – с 2,6% повече в сравнение с 2016 г., докато при маслото и млечните мазнини е отчетено увеличение от само 1,2%. Според анализаторите на федерацията сиренето е единственият продукт, чието търсене се повишава постоянно на всички големи пазари, макар че в ЕС ръстът на производството е само с 0,7%, след като част от големите страни-производителки като Франция, Холандия, Германия и Ирландия са отчели спад на количествата. „Като цяло основните изнасящи региони като Океания, САЩ и ЕС ще отчетат ръст на производството на сирене през няколко поредни години, тъй като им се налага да поддържат темпото на нарастващото търсене в Азия. Съдейки по сериозното разширяване на мощностите за производство на моцарела в Океания и ЕС,изглежда все повече и повече мляко там ще бъде използвано за производството на сирена”, твърдят специалистите.

Те изтъкват, че през 2017 г. значително неблагоприятно въздействие върху преработката на мляко е оказала разликата в цените на млечните мазнии и протеини на световните пазари. Като една от най-сериозните заплахи за млечния бранш догодина пък се очертава излизането на Великобритания от ЕС, убеден е Джеймс Кефън, старши консултант в изследователската компания Gira. По негови данни през 2017 г. страната е внесла от ЕС 1,4 млн. тона млечни продукти на обща стойност над 3,5 млрд. евро. Най-големите доставчици са Ирландия, Франция и Германия, като те могат да понесат доста сериозни щети при налагането на евентуални ограничения върху вноса във Великобритания, а това без съмнение ще се отрази на млечния бранш в световен мащаб.

Същевременно Кефън посочи, че през следващите 5 години Китай ще остане основният пазар за реализиране на продукцията на големите производители на млечни продукти в света, а най-силно ще е търсенето на сирена, сметана и твърди млечни мазнини. Очаква се годишният ръст на вноса на сирена в Китай до 2023 г. до достига 11%, а на сметана и млечни мазнини – 8%, докато при останалите млечни продукти ръстът ще се запази, макар и в не толкова динамично темпо – 3-4%. През последните 5 години на най-силен внос в Китай се радваха заместителите на майчиното мляко (при ежегоден ръст от 32%) и прясното мляко (28%).

Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година
24236
 

Последни материали
Виж
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Повсеместната ваксинация ще обрече фермите на смърт
НОКА иска кръгова ваксинация и полицейска блокада на област Пловдив заради шарката по овцете
Свързани материали
Виж
Географски означения позволяват да се добавя стойност по цялата верига на доставки
Млечния сектор на Италия продължава да расте
Цени на производител на селскостопански продукти в Германия за май 2025 г.
Цената на производител на картофи в Германия е спаднала с над 41 процента
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
Европейския млечен борд
Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко са се влошили повече от всякога
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Германия отчете повишени цени на хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини