Начало » Пазари » Животинска продукция
21.10.2018 г.

Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година

Темпото на увеличаване на потреблението обаче е 2 пъти по-слабо
Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година

През 2017 г. производството на мляко в световен мащаб се е увеличило с 2,5% спрямо 2016 г. до 849 млн. тона, като при кравето ръстът е от 2,2% до 696 млн. тона, сочат данни на Световната федерация за млечните продукти, представени в бюлетина на ежегодния Световен млечен конгрес, който се проведе през тази седмица в Южна Корея, съобщи електронното издание DairyNews.

Европейският съюз остава лидер по произведени количества мляко със 165,5 млн. тона, макар и с по-слаб от средния ръст на годишна база – само 1,2%. Следват САЩ с 97,7 млн. тона при годишен ръст от 1,4% и Индия с 83,5 млн. тона, но при впечатляващите 6,8% повече спрямо 2016 г. Бразилия е успяла да изпревари Китай на четвъртото място с 35,7 млн.срещу 35,5 млн. тона, тъй като бразилските млекопроизводители са увеличили продукцията с 3%, а в азиатската страна е отчетен спад от1,6%. Русия и Нова Зеландия са с близък годишен ръст от съответно 1,4% и 1,3% до 30,9 млн. тона и 21,5 млн. тона, а следващата в класацията Турция е постигнала забележителен ръст от 11,8% на годишна база, като там производството е достигнало 18,8 млн. тона.

Най-много краве мляко се произвежда в Азия – 30% от световните количества, следвана отЕС с 24% и 18% в Северна Америка. По темпо на ръст на производстмото обаче класацията е обратната – водят Северна и Южна Америка, следвани от Европа и Азия.

Данни на световната федерация сочат също, че през 2017 г. потреблението на мляко в света е нараснало с 1,5 килограма на човек в сравнение с 2016 г., достигайки 113 килограма.

При производството на сирене ръстът е приблизително колкото при млякото – с 2,6% повече в сравнение с 2016 г., докато при маслото и млечните мазнини е отчетено увеличение от само 1,2%. Според анализаторите на федерацията сиренето е единственият продукт, чието търсене се повишава постоянно на всички големи пазари, макар че в ЕС ръстът на производството е само с 0,7%, след като част от големите страни-производителки като Франция, Холандия, Германия и Ирландия са отчели спад на количествата. „Като цяло основните изнасящи региони като Океания, САЩ и ЕС ще отчетат ръст на производството на сирене през няколко поредни години, тъй като им се налага да поддържат темпото на нарастващото търсене в Азия. Съдейки по сериозното разширяване на мощностите за производство на моцарела в Океания и ЕС,изглежда все повече и повече мляко там ще бъде използвано за производството на сирена”, твърдят специалистите.

Те изтъкват, че през 2017 г. значително неблагоприятно въздействие върху преработката на мляко е оказала разликата в цените на млечните мазнии и протеини на световните пазари. Като една от най-сериозните заплахи за млечния бранш догодина пък се очертава излизането на Великобритания от ЕС, убеден е Джеймс Кефън, старши консултант в изследователската компания Gira. По негови данни през 2017 г. страната е внесла от ЕС 1,4 млн. тона млечни продукти на обща стойност над 3,5 млрд. евро. Най-големите доставчици са Ирландия, Франция и Германия, като те могат да понесат доста сериозни щети при налагането на евентуални ограничения върху вноса във Великобритания, а това без съмнение ще се отрази на млечния бранш в световен мащаб.

Същевременно Кефън посочи, че през следващите 5 години Китай ще остане основният пазар за реализиране на продукцията на големите производители на млечни продукти в света, а най-силно ще е търсенето на сирена, сметана и твърди млечни мазнини. Очаква се годишният ръст на вноса на сирена в Китай до 2023 г. до достига 11%, а на сметана и млечни мазнини – 8%, докато при останалите млечни продукти ръстът ще се запази, макар и в не толкова динамично темпо – 3-4%. През последните 5 години на най-силен внос в Китай се радваха заместителите на майчиното мляко (при ежегоден ръст от 32%) и прясното мляко (28%).

Производството на мляко в света е нараснало с над 2 на сто за година
23806
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Пътешестваме из дебрите на какаото, шоколада, кафето
Тази събота софиянци могат да се насладят на кулинарията в Интер Експо Център
Изложенията в Интер експо център - София
Хранителната индустрия осигурява над 1,6 милиарда лева добавена стойност
При биологичното увеличението от 1 ноември е с 1,78 пенса
Arla повиши изкупната цена на млякото във Великобритания с 2,66 пенса за литър
Билетите за посещение са налични онлайн
Над 500 изложители от хранително-вкусовия сектор се събират в Интер Експо Център от 13 ноември
Предстоящо
Пето издание на Националния събор „Млечният път на България през вековете“
Означения
И „Ел Би Булгарикум“ влиза в регистъра на защитеното наименование „Българско кисело мляко“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини