След като от януари тази година държавата създаде модул „Мляко“, където всеки изкупвач на суровина може да качи данните за качеството на продукцията, изкупена от дадена ферма, списъкът с животновъдните ферми с отговарящо и неотговарящо мляко е достъпен за всеки потребител. Целта е хората да имат информация дали купеното от тях мляко отговаря за максимално допустимите микроорганизми и соматични клетки, което лесно може да се провери в системата на Българската агенция за безопасност на храните.
Данните се актуализират на всеки 15 дни и показват интересна тенденция за качеството на суровото краве мляко, изкупувано от животновъдите.
Последната справка сочи, че от 7-те хиляди животновъдни ферми с над 10 дойни крави в страната, в системата за качеството на млякото са включени малко над 3 хиляди. От тях големите стопанства с над 50 животни наброяват 1 236. Според справката от тях цели 151 ферми са с неотговарящо на стандартите мляко или пък при тях има промяна в статута.
Още по-интересни са данните за наблюдаваните 2 652 ферми, в които се отглеждат от 10 до 50 крави. При тях се вижда, че цели 307 стопанства предават неотговарящо на стандартите мляко. Тоест при изкупуването е установено, че броят на соматичните клетки в един милилитър надвишава максимално допустимите 400 хиляди, а на микроорганизмите – надвишава 100 хил. на един мл.
Ситуацията е интересна и показва в кои региони от страната има най-много стопанства с неотговарящо мляко. И при големите, и при малките ферми в София-град и София-област се оказва, че процентът на неотговарящото мляко е най-голям. От 11 големи ферми с над 50 животни в София с отговарящо мляко са само 2. В Софийска област броят на големите кравеферми е 38, като от тях 8 са с качество извън стандартите.
Подобно е положението и при кравефермите, които гледат от 10 до 49 крави. Половината от 10 ферми в града са с неотговарящо мляко. В областта общо кравефермите са 32 и от тях 20 предават суровина извън стандарта.
Добрата новина е, че все пак има и стопанства в страната, където преобладават изрядните животновъди. Сред отличниците са области като Търговищка, Старозагорска, Сливенска, Разградска и др.
Самата система на окачествяване все още не обхваща голяма част от производителите, въпреки че тя действа от януари тази година. Според експертите анализи на агенцията по храните към юни тази година само 0,75% от фермите, произвеждащи и желаещи да продават сурово краве мляко, са изследвали проби съгласно законодателството.
България е длъжна да изследва млякото, ако иска да изнася преработената продукция в рамките на ЕС. В противен случай неотговарящото мляко може да се продава само в страната, като преди това се преработва в сирене или кашкавал.