Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
03.03.2018 г.

Дресираме разсада от младенческа възраст

Полезни съвети
Дресираме разсада от младенческа възраст

Разсадът е като домашен любимец – ако се грижим за него и му отделяме нужното внимание, шансовете да получим взаимност се повишават силно. Затова при отглеждането му е добре да се придържаме към някои принципи, с които до известна степен ще можем да контролираме развитието му.

От голямо значение е с какво ще подхранваме разсада, за да не прекалим. Повечето растения не понасят високи концентрации на соли и разсадът не е изключение, затова при подхранването разтворите с минерални торове трябва да бъдат доста слаби. Част от градинарите обаче отиват в другата крайност и използват хомеопатични средства като за световно – буквално по гранула-две на литър вода. За нормалния растеж на разсада обаче е достатъчно да вложим супена лъжица комплексен (комбиниран) тор, разтворен в 10 литра вода. От подхранването с органичните торо пък е добре да се откажем, при това не само заради неприятния мирис (особено ако отглеждаме разсада в апартамента) – в тях може да се крият причинители на заболявания, например на сечене, брашнеста мана, кореново гниене и други.

На второ място е необходимо да внимаваме през цялото време за съотношението светлина-температура и ако денят е още къс, да не оставяме разсада на топло, в противен случай рискуваме да се издължи прекалено. Ниските температури, разбира се, забавят растежа, така че ако гоним ранния пазар и можем да осигурим топлината, ще трябва да се погрижим и за допълнителното осветяване. Тук могат да помогнат дори чистите прозорци – просто трябва да ги мием по-често. Така ще дочакаме нарастването на деня и слънчевото греене.

Ако все пак изтървем разсада и той се издължи, за свалянето на температурата на въздуха може да помогне и честото проветряване на помещенията, в които го отглеждаме. Полезно е и изнасянето на разсада на остъклен балкон, но трябва да се внимава листата на младите растения да не изгорят от преките слънчеви лъчи, към които не са привикнали. И да не забравяме да върнем разсада от домати, пипер, патладжани и краставици през нощта в топлото помещение.

Друг вариант при прекомерното издължаване на разсада е да намалим поливането. Използваната вода пък трябва да е само топла. При издължаване подхранването се прекратява напълно, а ако сме прекалили и с това, трябва да промием почвената смес с вода, на която трябва да дадем възможност да се оттече, за да не задуши коренчетата.

Ако пък растежът на разсада се забави, ще се наложи да му осигурим допълнително време, тъй като слабите растения ще изсъхнат бързо при пресаждането заради малкото влага, която съдържат. Ако обаче изберем мрачен ден за пресаждането, закалили сме разсада и го прехвърлим на постоянното място с буца пръст около коренчетата, той ще се прихване отлично и ще расте добре.

Ако разсадът расте в зле осветявани помещения, закаляването му трябва да започне при облачно време или пък първите няколко дни ще се налага да го засенчваме преднамерено. Най-лесно е да оставим съда с разсада в сянката на сграда, когато навън се стопли достатъчно. В такива условия растенията привикват максимално добре към условията на открито, включително към вятъра.

Дресираме разсада от младенческа възраст
49545
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Гъбните комари нанасят сериозна вреда на разсада
Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
Полезни съвети
Защо се появява мухъл върху почвата на разсада и как да го отстраним
Използване на безпочвени смеси и субстрати при отглеждане на разсад
Полезни съвети
Стайни цветя са естествени стимулатори за ускоряване развитието на разсада
Оптимална продължителност на разсадния период
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини