При отглеждането на разсада в апартамент се налага да отчетем някои особености, за да можем да разчитаме на едновременно поникнали и здрави растения.
На първо място е борбата със сухия въздух, от който почвената смес в саксийките и сандъчетата пресъхва много бързо и семената могат да загинат, без изобщо да са покълнали. За да не се стига дотам, всеки ден трябва да напръскваме повърхността на почвата с пулверизатор и да покриваме разсада със стъкло или найлон, докато растенията пробият. При това положение ще се налага рядко да поливаме разсада.
Водата в апартамента обаче може да създаде друг проблем, тъй като е богата на хлор, а това е вредно за растенията и особено за кълновете. Затова преди да поливаме с нея трябва да почакаме хлорът да изветрее. Процесът отнема 3 дни, в които оставяме водата в открит съд. А тъй като поливането със студена вода е не по-малко вредно за разсада, държим този съд върху радиатора, за да може водата да се загрее малко над температурата в стаята – тогава е идеална за поливане. С такава вода разсадът няма да боледува от кореново гниене.
На следващо място е внимателното боравене с торовете, тъй като в ограничените пространства на съдовете с разсада те могат да окажат обратен на очаквания ефект. По принцип растенията не трябва да се подхранват до 2 седмици след пробиването на почвената смес и седмица след пикирането. Разтворът, с който ги подхранваме, не бива да е концентриран – кибритена кутийка комплексен (комбиниран) тор се разтваря в 10 литра вода, като растенията се поливат умерено. А от обикновените торове от вида на карбамида и суперфосфата се разтваря не повече от лъжица на 10 литра вода.
Градинарите спорят доста коя почвена смес е най-добра за разсада. Едва ли обаче някой ще се изненада кой е победителят – най-често добрите резултати дава обикновената пръст. Няма да навреди и ако в нея се добави малко торф или пясък. При закупените от магазина смеси растенията изпитват нужда от комплексно подхранване с минерални торове още след изтичането на първия месец.
Обикновено в апартамента не е особено трудно да осигурим на разсада оптимални условия за начален растеж, като го оставим на тъмно и топло място при около 30 градуса по Целзий. Когато обаче кълновете пробият почвата, трябва да го преместим на слънчев перваз, където температурата ще е около 15 градуса. След седмица до 10 дни може леко да повишим тази температура. ТОзи момент е важен, тъй като по така насочваме силите на растениято към формиране на корени, а не на издържаване на стъблото. Ако не регулираме температурата, растението ще формира повече зеленина, може да полегне и дори да загине.