Начало » Новини » Страната

Градинари и овощари настояват за яснота по 200% националното съфинансиране за кризи

Въпроси към МЗХ
Синор.БГ / 05.11.2025 г.
Градинари и овощари настояват за яснота по 200% националното съфинансиране за кризи

Цветан Цеков Снимка: БТА

Браншовата камара „Плодове и зеленчуци“ (БКПЗ) е изпратила официално писмо до министъра на земеделието и храните Георги Тахов с искане за допълнителна информация по проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., публикуван на 3 ноември т.г. Организацията се обръща към агрочиновниците с молба за повече прозрачност и конкретика при разпределението на средствата по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“, особено по програмата „Държавни помощи, национални доплащания и САПАРД“, която е от ключово значение за сектора.

Експертите на камарата подчертават, че предвидените средства по тази програма са по-ниски спрямо 2025 г. и поставят въпроса дали това ще се отрази върху финансирането на важни схеми като:

* помощта за борба с черната златка;

* компенсиране на щети от измръзвания и природни бедствия;

* мерките срещу доматен миниращ молец (Tuta absoluta) и почвените неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae);

* както и сертификацията по GLOBALG.A.P.

От камарата очакват информация дали в бюджета е предвидено държавното съфинансиране от 200% към средствата от 7,4 млн. евро от европейския кризисен резерв, отпуснати на България на 10 октомври 2025 г.

Изразено е и притеснение, че в проекта не са заложени средства по бюджета на МЗХ за извършване на услугата от общ икономически интерес – доставяне на вода за напояване от „Напоителни системи“ ЕАД, съгласно Закона за водите.

„Българските производители на плодове и зеленчуци имат нужда от стабилност и предвидимост. Ние ще продължим да следим внимателно всички процеси в сектора и да работим активно в защита на техните интереси,“ заяви Цветан Цеков, председател на Управителния съвет на БКПЗ.

Браншовиците подчертават, че продължава активната си работа по всички ключови теми в земеделието, като следят внимателно бюджетната политика, европейските мерки и националните програми в интерес на българските производители. В края на писмото се заявява, че БКПЗ остава последователен и ангажиран партньор на институциите и бранша в усилията за осигуряване на силен и реалистичен бюджет за сектор „Земеделие“ през 2026 г.

Градинари и овощари настояват за яснота по 200% националното съфинансиране за кризи
3492
 

Последни материали
Виж
Седмицата на гората
Андрей Гюров:Всяко незаконно отсечено дърво оставя дупка в доверието към държавата
МОСВ
Язовирите са почти пълни - ето кои преливат преди поредните дъждове
Традиция с дълбок корен
Япония празнува плодородието с ... фалоси
Интервю с Васил Николов, собственик на мандра Земенея
Към хотелиерите: Купувайте фермерските сирена на „Земенея“ или „Кулови“ вместо палмови ментета!
След преговори със Зеленски
Египет обеща да не купува руско зърно, прибрано от окупирани ниви на Украйна
ЮЦР осигури 41% от реколтата
Катастрофата при плодовете през 2025 г. бе спасена от Южна България
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Аграрната камара отбелязва 3 години с форум за бъдещето на българското земеделие
Работна група в МЗХ
Градинари и овощари: Освен превенции трябват средства за възстановяване след бедствия
Предложения за решаване на спешни проблеми в земеделието
Българската агрохранителна камара поиска спешни мерки за стабилизиране на сектора
Обсъждане на наредбите на МЗХ
Важни забележки по заявяването на плодове и зеленчуци в Кампания 2026
БКПЗ
Бизнесът с плодове и зеленчуци иска спешна среща с Христанов заради „субсидиевъдството“
Сигнал
БКПЗ с тревожен сигнал: Има риск основният земеделски закон да бъде приет орязан
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини