Опитните градинари препоръчват редовно да поливаме разсада с прясно мляко, при това както преди пресаждането му в почвата, така и след това. За целта, ако не гледат и животни, купуват най-евтиното пряно мляко на пазара и го разреждат във вода в съотношение 1 към 10 и с получената смес поливат разсада веднъж на всеки 2 седмици. Целта е не толкова да бъде подхранен разсадът, колкото да го опазим от маната.
Не всички обаче могат да си позволят подобно поливане, а простото пръскане с Акробат Р и Кабрио Топ е както значително по-ефективно, така и по-евтино. Ако обаче отглеждаме разсада в апартамента, по-добре е да използваме прясното мляко, защото употребата на фунгициди там, където живеем, е крайно нежелателно, а 2 седмици след пресаждането на разсада в откритата почва можем да започнем използването на химическите препарати.
Ако пък не искаме да използваме химия в градината, като профилактика срещу маната можем да пръскаме разсада с разтвор н прясно мляко, като го редуваме с разтвор на говежда тор, който се разрежда във вода в съотношение 1 към 5. Градинарите отдавна с забелязали, че растенията, обработени с такава тор, боледуват по-рядко, вредителите ги увреждат в по-малка степен и растат отлично, тъй като това пръскане е едновременно и подхранване. Нещо повече, с пръскане с разтвор на говежда тор можем да защитим краставиците и френското грозде от брашнестата мана.
Много благоприятно действа на разсада и настойка от дървесна пепел. За целта 2-3 чаши дървесна пепел се оставят да киснат в 10 литра вода в продължение на 5-7 дни. След прецеждане вече можем да използваме получения разтвор за пръскане на разсада. Настойката може да се съхранява дълго, без да губи качествата си, а обработката на разсада се повтаря през 7-10 дни.