Обеззаразената почвена смес е предпоставка за отглеждането на силен и здрав разсад и трябва да действаме, докато все още разполагаме с време преди засаждането, подбирайки най-подходящия начин. Защото ако болестотворните микроорганизми се чувстват добре в почвената смес, от засадените в нея семена ще покълнат непълноценно развити разстения, от които впоследствие е трудно да очакваме нормална реколта. Ето някои от най-популярните начини за обеззаразяване на почвена смес независимо дали сме я купили от магазина или я приготвяме сами.
Най-лесно е да използваме зимния студ. За целта почвената смес се изнася няколко пъти навън за по една седмица, след което отново се вкарва на топло. Нужни са 3-4 такива цикъла, за да се избавим от всички вредители и от повечето причинители на заболявания.
Методът е лесен, евтин и ефективен, макар че с него не можем да унищожим маната по доматите, чушките и патладжаните например. Затова е по-добре пръстта за техния разсад да вземем не от градината, а от място, където не са били отглеждани култури от семейство картофови през последните най-малко 7 години. Освен това замразяването е противопоказно за биохумусните почвени смеси, при които ще загинат и полезните микроорганизми.
Вторият вариант за обеззаразяване на почвената смес е да я нагреем във фурната за 20-30 минути. Пръстта трябва да е влажна, а температурата не бива да е прекалено висока, тъй като това ще доведе до загуба на азот и съответно до понижаване на ценността на почвената смес. Най-добре е нагряването да става при температура 80-90 градуса по Целзий. След това пръстта се прехвърля в чисти кофи или в други съдове, измити с топла вода. Този начин обаче също е забранен за биохумусните почвени смеси.
При третия вариант се използват обеззаразяващи препарати. Една част от тях са биологични, като най-популярен сред почитателите на селскостопанската химия се оказва Триходерминът. В него се съдържа мицел, който не дава възможност на останалите гъби да се развиват. Не е трудно и да се приготви работният разтвор – необходим е само 1 грам на 10 литра вода.
Немалко градинари продължават да обеззаразяват почвената смес, като я поливат с разтвор на калиев перманганат. Трябва да помним обаче, че тази процедура е противопоказна за кисели почви, ако сами приготвяме смесите за разсада, тъй като препаратът само увеличава нивото на киселинност.