Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.02.2018 г.

Обеззаразяваме овреме почвените смеси за разсада

Полезни съвети
Обеззаразяваме овреме почвените смеси за разсада

Обеззаразената почвена смес е предпоставка за отглеждането на силен и здрав разсад и трябва да действаме, докато все още разполагаме с време преди засаждането, подбирайки най-подходящия начин. Защото ако болестотворните микроорганизми се чувстват добре в почвената смес, от засадените в нея семена ще покълнат непълноценно развити разстения, от които впоследствие е трудно да очакваме нормална реколта. Ето някои от най-популярните начини за обеззаразяване на почвена смес независимо дали сме я купили от магазина или я приготвяме сами.

Най-лесно е да използваме зимния студ. За целта почвената смес се изнася няколко пъти навън за по една седмица, след което отново се вкарва на топло. Нужни са 3-4 такива цикъла, за да се избавим от всички вредители и от повечето причинители на заболявания.

Методът е лесен, евтин и ефективен, макар че с него не можем да унищожим маната по доматите, чушките и патладжаните например. Затова е по-добре пръстта за техния разсад да вземем не от градината, а от място, където не са били отглеждани култури от семейство картофови през последните най-малко 7 години. Освен това замразяването е противопоказно за биохумусните почвени смеси, при които ще загинат и полезните микроорганизми.

Вторият вариант за обеззаразяване на почвената смес е да я нагреем във фурната за 20-30 минути. Пръстта трябва да е влажна, а температурата не бива да е прекалено висока, тъй като това ще доведе до загуба на азот и съответно до понижаване на ценността на почвената смес. Най-добре е нагряването да става при температура 80-90 градуса по Целзий. След това пръстта се прехвърля в чисти кофи или в други съдове, измити с топла вода. Този начин обаче също е забранен за биохумусните почвени смеси.

При третия вариант се използват обеззаразяващи препарати. Една част от тях са биологични, като най-популярен сред почитателите на селскостопанската химия се оказва Триходерминът. В него се съдържа мицел, който не дава възможност на останалите гъби да се развиват. Не е трудно и да се приготви работният разтвор – необходим е само 1 грам на 10 литра вода.

Немалко градинари продължават да обеззаразяват почвената смес, като я поливат с разтвор на калиев перманганат. Трябва да помним обаче, че тази процедура е противопоказна за кисели почви, ако сами приготвяме смесите за разсада, тъй като препаратът само увеличава нивото на киселинност.

Обеззаразяваме овреме почвените смеси за разсада
13407
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Гъбните комари нанасят сериозна вреда на разсада
Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
Полезни съвети
Защо се появява мухъл върху почвата на разсада и как да го отстраним
Използване на безпочвени смеси и субстрати при отглеждане на разсад
Полезни съвети
Стайни цветя са естествени стимулатори за ускоряване развитието на разсада
Оптимална продължителност на разсадния период
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини