Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
14.07.2017 г.

Калиевият перманганат като стимулатор и препарат за растителна защита

Полезни съвети

Калиевият перманганат е силно антисептично средство, предотвратяващо появата на заболявания по зеленчуците, но освен това е и стилен стимулатор. Основните химични компоненти н съединението са манганът и калият, които подпомагат по-активния растеж на зеленчуците. Поради тази причина калиевият перманганат се използва за промиване на семената преди засяването им в почвата. Прилага се най-вече при семената на зелето, ряпата, доматите и цветята. Те се накисват за 20 минути в 0,5-процентов разтвор (0,5 грама калиев перманганат на 10 милилитра вода), след което се промиват с вода и се подсушават. Полезният ефект в случая е не само в създаването на запас от манган, който ускорява растежа, но и в дезинфекцията, тъй като унищожава причинителите на болести, а това увеличава шансовете за получаване на богата реколта.

Разтвор от калиев перманганат се използва и за обеззаразяване на почвата, като в 10 литра вода се сипват до 5 грама от съединението.

Освен това с калиевия перманганат могат да се подхранват растенията. Разтвор на 3 грама калиев перманганат в 10 литра вода понижава възможността от поява на заболявания, повишава устойчивостта на растенията към неблагоприятните условия на околната среда и по-конкретно към лошото време.

Днес обаче искаме да обърнем внимание върху възможностите за борба с калиевия перманганат срещу вече поразени растения.

1. Като народно средство в борбата с маната по картофите се приготвя разтвор на 1 грам калиев перманганат в 10 литра вода. След това чаша скилидки чесън се прекарват през месомелачката и се разбъркват добре с получената смес. Пръска се всяко поразено растение през 10 дни.

2. Сред честите заболявания по краставиците е брашнестата мана. В ранните етапи на развитие на заболяването ефективно средство за борба е разтвор на 3 грама калиев перманганат в 10 литра вода. Освен самите растения с него могат да бъдат напръскани почвата, както и стените на парника или оранжерията. Процедурата трябва да бъде повторена 3 пъти с интервал от 2-3 дни между всяко пръскане.

3. При висока влажност и температура зелето може да бъде нападнато от кореново гниене. Стъблата на растенията близо до земята почерняват и изтъняват, което може да доведе до загиването им. За да бъде спряно разпространението на болестта, трябва да се изкопае почвата под поразените растения на дълбочина 1,5-2 сантиметра и да се замени с дървесна пепел или сух пясък, които се поливат с 0,5-процентов разтвор на калиев перманганат.

4. Реколтата от ягоди и малини може да намалее значително заради разпространението на сивото гниене. За борба с болестта се използват разтвори на манган в различна концентрация. През пролетта при растежа на листата се използва слаб (розов) разтвор, а през лятото при връзването на ягодите – тъмночервен. С разтвора се поливат както самите растения, така и почвата около тях.

5. Брашнестата мана напада и младите листа на къпините и цариградското грозде. В такъв случай към разтвор на 3 грама калиев перманганат в 10 литра вода се добавят 50 грама калиева селитра. С получената смес се обработват стъблата и листата на храстите. В ранните етапи на заболяването този прийом спира напълно разпространението му.

Калиевият перманганат като стимулатор и препарат за растителна защита
201545
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини