Есента е идеалното време да се погрижим за бъдещата реколта, а най-простият начин да го направим е да наторим градината. Така ще осигурим запаси от хранителни вещества в почвата за бъдещата пролет.
С есенното подхранване на градината преследваме няколко цели:
1. Многогодишните растения по-добре понасят зимните студове.
2. Рано напролет овошките и дългогодишните храсти и зеленчуци се нуждаят особено силно от хранителни вещества, а почвата още не е „узряла” за пролетно подхранване. Затова влагането на торове през есента е незаменимо.
3. През есента можем да извършим подхранването без бързане, изчислявайки спокойно необходимите количества и разпределяйки равномерно средствата за закупуването им, ако се налага.
Какво можем да използваме в зеленчуковата градина през есента
Особено сериозно трябва да подходим към наторяването на глинестите и тежки почви. През зимата те толкова се стягат, че през пролетта нищо не иска да расте на тях. Затова се налага да бъдат снабдени щедро с органични торове и да бъдат прекопавани 2 пъти – наесен и напролет.
Презимуващите растения пък имат по-голяма необходимост от фосфорно-калиеви торове и в по-малка степен – от азотни, затова преди есенното прекопаване се влага:
1. Пресен оборски тор – по кофа на квадратен метър, но не по-често от веднъж на 3-4 години.
2. Надробени на ситно растителни остатъци от трева и плевели
3. Фосфорно-калиеви торове – обикновено по 40-60 грама суперфосфат и 20-30 грама калиев хлорид на всеки квадратен метър от лехите.
4. Сидератите могат да бъдат окосени и прекопани, дори да са израснали само на 10 сантиметра над земята. Те значително повишават плодородието дори на най-изтощените почви. Не може обаче да се разчита само на тях, затова се комбинират с минерални торове.
С какво да торим овошките наесен
Обикновено овошките се торят в края на октомври и началото на ноември. Ето и най-ценните торове за овощната градина:
1. Прегорелият оборски тор подобрява структурата на почвата и я обогатява с хранителни вещества. За овошките, които са под 10 години, са нужни по 30 килограма, а за по-старите – по 50 килограма.
2. От фосфорно-калиевите торове при всяко дърво заедно с органичните торове се влагат по 200-300 грама суперфосфат и 150-200 грама калиев хлорид. Полезно е внасянето на торовете преди прекопаването на градината и поливането за осигуряване на запаси от влага. Могат да се използват и комплексни (комбинирани) торове.
3. Пресният оборски тор също върши работа. Дозата е 4-5 килограма на квадратен метър.
Торове за ягоди, малини и къпини
1. Дървесната пепел е изключително полезен тор, но не трябва да се влагат повече от 300-400 грама на квадратен метър, при това веднъж на 3-4 години.Дава чудесни резултати при малините.
2. Кокошият тор не е най-приятният, но е много необходим и полезен тор. С него обаче трябва да се внимава да не изгори корените, затова на квадратен метър се внасят не повече от 800 грама или се разтваря във вода в съотношение 1 към 15, преди да се поливат растенията с него.
3. От доломитовото брашно се влагат по 300-450 грама на квадратен метър. Особено полезно е на почви с висока киселинност.