Начало » Хоби земеделие » Малката градина
10.10.2017 г.

Зелените торове

Активното многогодишно отглеждане на плодови, зеленчукови или декоративни култури на едно място неизбежно изтощава почвата, дори и при внасянето на различни торове. На пръв поглед това звучи страшно, но има изход. Да възстановят плодородието на почвата ще ви помогнат самите растения, т. нар. сидерати – зелени торове. В практиката на земеделието този метод се използва от незапомнени времена.
Методът включва следното. След като съберете реколтата, на пустеещата земя се засаждат бързорастящи растения-сидерати: детелина, соя, лупина, овес, люцерна, фасул, грах, крес, амарант и др. Те взимат азота от въздуха и растат активно. Техните силни и дълбоко проникващи в почвата корени извличат хранителните елементи от долните слоеве на пръстта, като усвояват фосфора и другите полезни вещества.
Когато растенията развият достатъчно количество зелена маса, те се окосяват и се закопават в почвата. Сидератите се разлагат и обогатяват почвата, при това не само с органични вещества и лесно усвояеми съединения на азота (3 кг зелена маса могат да заменят 1-1,5 кг угнил тор), но и с калций, фосфор и калий. Освен това зелените торове правят почвата по-жива, рохкава, влагоемна; усилват работата на микроорганизмите. Освен това сидератите изпълняват и ролята на фитосанитари, като не позволяват почвата да бъде заета от плевели.
Основните предназначения на сидератите са:
- обогатяване на почвата с органични вещества и азот;
- разрохквнат и структурират почвата чрез корените си, подобряват водния и въздушния режим.
Фитосанитарни свойства има бялата горчица, след която добре расте лук. Тя расте на песъкливи и кисели неплодородни глинести терени. Корените й достигат 2-3 м дълбочина. Нужно е да я окосите по време на цъфтежа, след което да наситните и да прекопаете.
Латинката се смята от някои градинари за най-доброто растение за покриване на кръговете под дърветата и ягодовите храсти. Трябва да сложите по 2-3 растения на квадратен метър. През есента растенията отмират, но техните корени привличат дъждовните червеи. Латинката е особено подходяща за под ябълките – нея не я обичат зелените въшки.
Като сидерат на малки участъци е удобно да отглеждате и лупина – растението е много декоративно и дава много зеленина. Неговите корени достигат дълбочина 2 м и оттам изваждат хранителните вещества в повърхностния слой на почвата. Както при всички бобови, така и на корените на лупината се формират израстъци, в които живеят бактерии, които събират азота от въздуха, наземната част на растенията също акумулира много азот. След лупината можете да отглеждате практически всякакви култури, и особено такива, които са взискателни към азота. Лупината съдържа и алкалоиди, които са полезни за почвата.
Всички зърнени култури подобряват физическите свойства на почвата, обогатяват с органични вещества, азот и калий. Бързо растат, обогатяват почвата с органични вещества, фосфор и калий. Те добре разрохкват почвата, затова се препоръчва да се засаждат между плодовите култури и на тежки почви.

Зелените торове
11224
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Какво да засадим на мястото на изсъхнало дърво
Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
Къде и какви сидерати трябва да се сеят в края на лятото
За да не получим антиефект
Съвместимост на сидератите със зеленчуците
След прибиране на реколтата
Пет от най-бързите сидерати за есенно зелено торене
Полезно за градинарите
Какво не знаем за ползите от глината в градината?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини