Средата на лятото наближава, но горещините се редуват с по-студено и най-важното – по-влажно време. За повечето градинари дъждовете са жизнено необходими, но при доматите трябва да се внимава да не предизвикат развитието на мана, което се случва при влажност на въздуха над 70%, след обилни роси, мъгли, значителни отклонения в дневните и нощните температури. Има различни варианти за превенция и борба със заболяването и тук ще представим някои от тях.
1. В 10 литра вода се сипват 10 милилитра 5-процентов разтвор на йод. Той изгаря гъбичките, които причиняват маната. Освен това тази обработка действа и като прекрасно извънкореново подхранване за доматите.
2. В Русия разтварят йода (20-25 капки) в чашка кефир. Разбърква се добре, докато кефирът придобие приятния цвят на карамел, след което разтворът се излива в 10 литра топла вода и се разбърква отново. С получената смес се пръскат листата на доматите, при това и от двете страни, както и почвата, тъй като в нея също се крият причинителите на заболяването.
3. Върши работа и лекарството метронидазол – една таблетка се разтваря в литър вода и доматените насаждения се пръскат веднъж на всеки 2 седмици.
4. Ако маната вече се е разпространила по доматите, а вече не може да се пръска с химически препарати, се използва 10-процентов разтвор на сол (килограм в 10 литра вода). Пръскат се и зеленината, и формираните зеленчуци. Солта образува слой, който не позволява на гъбичките на маната да растат и да се разпространяват, а това ще даде възможност на зеленчуците да узреят. Недостатъкът е, че след поредния дъжд процедурата се налага да бъде повторена.
5. Ако пораженията по доматите са много големи, помага 1-процентов разтвор на калциев хлорид. За целта в 2 литра вода се сипват 200 милилитра 10-процентов разтвор на калциев хлорид. Отново се пръскат и зелената маса, и самите домати.