С маната по доматите шега не бива, още повече ако растенията са навлезли в периода, в който пръскането с фунгициди вече е забранено, а държим да консумираме реколтата. Няма смисъл обаче и да се стои със скръстени ръце, трябва да помогнем на завръзите да узреят и да предпазим вече формираните зеленчуци от загниване, спасявайки поне онова, което все още може да бъде спасено.
Разпространението и развитието на маната може да бъде забавено чрез пръскане на растенията с разтвор от чаена лъжичка борна киселина в 10 литра вода. Обработката трябва да се повтаря на всеки 10-15 дни. Борната киселина може да се замени и с настойка от половин литър дървесна пепел, оставена да кисне за седмица в 10 литра вода.
Ако зеленината на доматите вече е заминала, трябва да бъдат спасени поне зеленчуците. В този случай растенията се пръскат с разтворена в 10 литра вода чаша сол. Сместа ще покрие доматите със защитен слой, който не е по силите на гъбичките. Проблемът е, че този слой се задържа само до първия дъжд, след което пръскането трябва да бъде повторено.
Опитни градинари твърдят, че добър ефект дава пръскането на растенията с настойка от чесън. За целта 150-200 грама счукан чесън се оставя да кисне 2 денонощия във вода, след което сместа се прецежда и с нея се пръскат доматите.
Устойчивостта на растенията към маната може да се повиши с помощта на торове. Дори еднократно подхранване на доматите с комплексни (комбинирани) торове със съдържание на всички основни елементи (азот, фосфор, калий) не само дава възможност за поява на нови леторасти, които може да успеят да избегнат заболяването, но и значително подобрява качеството на формираните зеленчуци.