Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.07.2017 г.

Какви опасности за градината крият дъждовете

Практика

sinor

Дори неизкушените от градинарството са наясно каква благодат са летните дъждове за растенията – след тях всичко в градината тръгва да расте като обезумяло. Продължителните напоителни валежи обаче са в състояние да породят цяла епидемия от гъбични заболявания, които могат да унищожат цялата зеленчукова реколта.

На най-голяма опасност са изложени доматите, по които често тръгва мана. Всичко започва безобидно – по листата се появяват кафяви петънца, които постепенно се разрастват и се сливат, докато листата изсъхнат съвсем. Заболяването се развива стремително и само след седмица коренът е заминал напълно. По вече оформените домати пък в началото се появяват кафяви петна и те започват бързо да гният.

За борба с маната по доматите могат да бъдат използвани както контактни, така и системни препарати. От контактните за препоръчване са бордолезовият разтвор и медният оксихлорид, а от системните – Акробат Р (0,25%) и Акробат Плюс ВГ (200 грама на декар). Когато вали, най-добре е да бъдат използвани системни препарати, които 6 часа след употребата проникват в растенията и не се отмиват от дъждовете.

Дъждовете са опасни и за краставиците, при които се развива брашнеста мана. Най-напред изсъхват долните листа на заболелите растения и постепенно процесът стига до самия връх с пълно изсъхване на надземната част. Затова веднага след дъждовете краставиците трябва да бъдат напръскани с Байфидан 250 ЕК (0,02%), Вивандо (0,02%), Колис СК (50 милилитра на декар), Систан 20 ЕВ (18,75-37,5 милитра на декар) и Систан Екозом ЕВ (65-165 милилитра на декар).

При кромида също се появяват проблеми – перата им след дъждове могат да се окажат силно увредени от мана. По перата най-напред се появява сиволилав налеп и постепенно те се покриват с хлоротични петна. Лекува се с препаратите Акробат Плюс ВГ (200 грама на декар) и Верита ВГ (0,15%). 

В дъждовно време при ягодите се развиват множество заболявания, но най-масово е сивото гниене. Срещу него могат да се използват препаратите Каптан 80 ВГ (150 грама на декар), Пролектус 50 ВГ (80-120 грама на декар) и Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%), но след като оберем вече узрелите ягоди.

Малините вече не трябва да се пръскат, но срещу сивото гниене ще помогне подхранването на растенията със суперфосфат и калиев сулфат – по една кибритена кутийка, разтворена в 10 литра вода. Подхранването ще повиши устойчивостта на растенията към заболявания и по-малко зърна ще пострадат от сивото гниене.

Заради дъждовете и лозето страда от мана, при това както върховете на филизите с млади и още неустойчиви на заболяването листа, така и гроздовете, чиито зърна се покриват с хлоротични петна с бял налеп, след което тъканта им бива умъртвена, а петната се оцветяват в кафяво. Реколтата може да бъде спасена, ако лозето бъде обработено спешно с Кабрио Топ (0,15-0,2%) и Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%).

В овощната градина дъждовете са опасни с това, че предизвикват появата на струпясване по ябълките. По листата и листните дръжки, плодовете и плодните дръжки, се образуват кръгли мазни петна, които се покриват със зеленосив налеп. Листата пожълтяват и окапват, по плодовете се образуват тъмни мазни петна, които пречат на уголемяването му и предизвикват деформации. При появата на първите признаци дърветата трябва да се напръскат с Флинт Макс 75 ВГ (0,02%), Болеро 12 ЕК (0,06%), Луна Експирианс (20-75 милилитра на декар), Силит 40 СК (160 милилитра на декар) и Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%). При някои от препаратите се налага повторна обработка след 2 седмици.

Какви опасности за градината крият дъждовете
8814
 

Последни материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Свързани материали
Виж
Самолета покрива 500 000 хектара площ
Румънска фирма купи самолет за дъжд
Оранжев и жълт код, за 20 области в Централна и Източна България за дъжд и гръмотевици
Българската фирма СВЕМАР АГРО е официален представител на BAUER
За 20 области е обявен жълт код за интензивни валежи
Благодарение и на падналия вчера следобед дъжд
Потушиха пожара в старопланинския резерват Стенето
Производителите се надяват на ръст на изкупните цени и на украинската помощ
Дъждовете напоследък върнаха надеждата за нормална зърнена реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини