Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.07.2017 г.

Какви опасности за градината крият дъждовете

Практика

sinor

Дори неизкушените от градинарството са наясно каква благодат са летните дъждове за растенията – след тях всичко в градината тръгва да расте като обезумяло. Продължителните напоителни валежи обаче са в състояние да породят цяла епидемия от гъбични заболявания, които могат да унищожат цялата зеленчукова реколта.

На най-голяма опасност са изложени доматите, по които често тръгва мана. Всичко започва безобидно – по листата се появяват кафяви петънца, които постепенно се разрастват и се сливат, докато листата изсъхнат съвсем. Заболяването се развива стремително и само след седмица коренът е заминал напълно. По вече оформените домати пък в началото се появяват кафяви петна и те започват бързо да гният.

За борба с маната по доматите могат да бъдат използвани както контактни, така и системни препарати. От контактните за препоръчване са бордолезовият разтвор и медният оксихлорид, а от системните – Акробат Р (0,25%) и Акробат Плюс ВГ (200 грама на декар). Когато вали, най-добре е да бъдат използвани системни препарати, които 6 часа след употребата проникват в растенията и не се отмиват от дъждовете.

Дъждовете са опасни и за краставиците, при които се развива брашнеста мана. Най-напред изсъхват долните листа на заболелите растения и постепенно процесът стига до самия връх с пълно изсъхване на надземната част. Затова веднага след дъждовете краставиците трябва да бъдат напръскани с Байфидан 250 ЕК (0,02%), Вивандо (0,02%), Колис СК (50 милилитра на декар), Систан 20 ЕВ (18,75-37,5 милитра на декар) и Систан Екозом ЕВ (65-165 милилитра на декар).

При кромида също се появяват проблеми – перата им след дъждове могат да се окажат силно увредени от мана. По перата най-напред се появява сиволилав налеп и постепенно те се покриват с хлоротични петна. Лекува се с препаратите Акробат Плюс ВГ (200 грама на декар) и Верита ВГ (0,15%). 

В дъждовно време при ягодите се развиват множество заболявания, но най-масово е сивото гниене. Срещу него могат да се използват препаратите Каптан 80 ВГ (150 грама на декар), Пролектус 50 ВГ (80-120 грама на декар) и Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%), но след като оберем вече узрелите ягоди.

Малините вече не трябва да се пръскат, но срещу сивото гниене ще помогне подхранването на растенията със суперфосфат и калиев сулфат – по една кибритена кутийка, разтворена в 10 литра вода. Подхранването ще повиши устойчивостта на растенията към заболявания и по-малко зърна ще пострадат от сивото гниене.

Заради дъждовете и лозето страда от мана, при това както върховете на филизите с млади и още неустойчиви на заболяването листа, така и гроздовете, чиито зърна се покриват с хлоротични петна с бял налеп, след което тъканта им бива умъртвена, а петната се оцветяват в кафяво. Реколтата може да бъде спасена, ако лозето бъде обработено спешно с Кабрио Топ (0,15-0,2%) и Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%).

В овощната градина дъждовете са опасни с това, че предизвикват появата на струпясване по ябълките. По листата и листните дръжки, плодовете и плодните дръжки, се образуват кръгли мазни петна, които се покриват със зеленосив налеп. Листата пожълтяват и окапват, по плодовете се образуват тъмни мазни петна, които пречат на уголемяването му и предизвикват деформации. При появата на първите признаци дърветата трябва да се напръскат с Флинт Макс 75 ВГ (0,02%), Болеро 12 ЕК (0,06%), Луна Експирианс (20-75 милилитра на декар), Силит 40 СК (160 милилитра на декар) и Шавит Ф 72 ВДГ (0,2%). При някои от препаратите се налага повторна обработка след 2 седмици.

Какви опасности за градината крият дъждовете
8848
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Самолета покрива 500 000 хектара площ
Румънска фирма купи самолет за дъжд
Оранжев и жълт код, за 20 области в Централна и Източна България за дъжд и гръмотевици
Българската фирма СВЕМАР АГРО е официален представител на BAUER
За 20 области е обявен жълт код за интензивни валежи
Благодарение и на падналия вчера следобед дъжд
Потушиха пожара в старопланинския резерват Стенето
Производителите се надяват на ръст на изкупните цени и на украинската помощ
Дъждовете напоследък върнаха надеждата за нормална зърнена реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини