Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.07.2017 г.

Пресни тиквички до късна есен

Полезни съвети

Тиквичките са изключително плодовити  растения – достатъчни са 2-3 корена, за да осигурим целия топъл сезон с хранителните зеленчуци. Могат обаче да бъдат засети и през юли като втора култура след грах, зелен фасул и ранни картофи, а са подходящи за отглеждане и там, където порои, градушки, наводнения или жеги са унищожили реколтата от зеленчуци. За това късно производство от българските сортове особено подходящи са „Изобилна” и „Бисерна”, а чуждестранните варианти са много, с различно оцветяване и форма, включително кръгли и патисони.

Тиквичките растат и плододават добре само през топлия период на годината, като през пролетта и ранната есен наддават повече на листна маса. За да променим това, лехите се оформят върху купчината с компоста или почвата се покрива със 7 до 10 сантиметров пласт оборски тор или компост. Под това топло одеяло тиквичките растат по-добре и плододават чак до първите слани. През есента могат да бъдат покрити със спанбонд или друг тип фолио за осигуряване на по-висока температура и съответно ускорено узряване на зеленчуците преди настъпването на студовете.

Ако силите на растението са се насочили  към формиране на листва маса, част от листата се изрязват и тиквичките се подхранват със суперфосфат – 70-100 грама на 10 литра вода. Тази процедура така разтърсва растенията, че те започват масово да връзват.

Често тиквичките започват да гният на корена и опадат, а най-обидното е, че се случва на особено плодовитите сортове. В такъв случай трябва да се увеличи проветряването на корените, като се откъснат част от старите листа, а растенията се напръскат с колоидна сяра. Могат да се използват и по-силни препарати, но само ако реколтата ще бъде насочена за преработка след не по-малко от 30 дни. Друг вариант е да бъде ограничено в известна степен поливането на тиквичките.

Много важно е тиквичките да бъдат подхранвани редовно, като собено полезни са разтворите на говежда или птича тор. Изкуствените торове обаче също ввършат работа. Щом плододаването намалее, започва влагането на торове при поливане – с малки дози, но редовно. Обикновено се прави едно подхранване на две поливания – първото поливане е с чиста вода, второто – с торове. Дозите са скромни – на 10 литра вода  кибритена кутийка амониева селитра, лъжица карбамид или 1-2 кибритени кутийки комплексни (комбинирани) торове. 

Пресни тиквички до късна есен
31208
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Екстремните летни жеги
Ето как може да предизвикате втора вълна от реколта при тиквичките
Катастрофалното гниене на тиквичките може да ни остави без реколта
Реколта
Основни причини да има повече мъжки цветове при тиквичките
Особено в ограничени по площ градини
Предимства на вертикалното отглеждане на тиквичките
Как да поливаме тиквичките при отглеждане на открито?
При опит за внос е унищожена цялата партида от 850 килограма
Украйна откри повишено ниво на нитрати в турски тиквички
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини