Лятото е на прага и вече би трябвало да сме забравили за засаждането на зеленчуци в градината. Рано е обаче за успокоение, категорични са от електронното издание „Стопанство”. Дори да сте пропуснали нещо, не се разстройвайте – някои култури могат да се засадят и сега, съветват оттам.
През лятото може да се садят картофи. Реколтата ще е по-слаба от засадените през пролетта, но пък грудките не се израждат в такава степен, докато се развиват през по-хладната есен, съхраняват се по-добре през зимата и на практика не прорастват до пролетта. От изданието са убедени, че картофи могат да се садят дори през август – с необходимото уточнение, че става въпрос за ранните сортове и че трябва да се поливат по-честичко.
Можете да засадите и малини, само че от младите издънки, които прорастват където им падне и често падат жертва на градинската мотика. Най-добре е обаче да я изкопаете със земята. Шансовете за прихващане са много големи, тъй като издънката вече е доказала своята жизнеспособност.
Началото на лятото е най-подходящото време за прихващане на френското и цариградското грозде. Засаждат се на сянка и под полиетилен, като се поливат често и той не се сваля, докато филизите не започнат устремно да растат.
В края на юни можете отново да засадите моркови и репички. Няма да успеете да ги консумирате през лятото, но пък отлично се запазват през цялата зима.
Можете да засадите отново и салати, спанак, рукола, копър и други зеленчуци, които се развиват бързо. Копърът дори е добре да се сади и през лятото, защото пролетният вече презрява, а това означава, че няма да може да се използва през есента за слагането на туршии.
До края на юни могат да се садят още краставички, фасул, боб, тиквички, дини и пъпеши (особено ранните сортове). Презтози месец идва времето и за засаждането на пясъчния лук (наричан още зимен лук и батун).