Обикновено при тиквичките проблемът е само един – какво да правим с реколтата … Понякога обаче и при тях се случват неблагополучия. Например появят се мъжките цветове и вече прецъфтяват, а женски още няма. Резултатът е ясен – целият труд е отишъл на вятъра. В други години пък става обратното – първи тръгват женските цветове, не се появяват мъжки, цветовете изсъхват и не се стига до завръзи изобщо. И за двата варианта причината е една – преобладаващото време на етап 3 същински листа, когато се залага плододаването. Ако тогава е по-студено, тиквичките залагат най-напред женски цветове, а ако са отглеждани чрез разсад или са били в топла стая или парник, първи цъфтят мъжките. За да се постигне разнообразие на цветовете, налага се растенията да бъдат подхранвани с дървесна пепел, да се суши почвата и да се режат излишните листа – при такъв шок растенията започват да залагат и женски, и мъжки цветове едновременно.
Друг проблем може да е недостиг на определени химически елементи. При недостиг на азот листата пожълтяват и растенията трябва да бъдат подхранени спешно с карбамид или амониева селитра, а ефектът се забелязва в рамките на 2 денонощия. При неравномерно пожълтяване на листата и оставащи зелени жилки (хлороза) тиквичките се подхранват с разтвор на железен сулфат (зелен камък) или зеленината се пръска с разтвор на железен хелат.
Понякога пожълтяват и вече вързалите тиквички. Това се случва най-често при повишена влажност. Необходимо е да се намали поливането като количество и да се увеличи времето между две поливки.
Случва се и завръзите да загният и да опадат малко сред формирането си. Обикновено гниенето се преодолява с пръскане с Фундазол, но преди събирането на реколтата остава възможността само за прореждане на част от листата, намаляване на поливането и пръскане с борна киселина (10 грама на 10 литра вода).