Кокошият и патешкият тор вършат не по-лоша работа от скъпите комплексни (комбинирани) торове, тъй като съдържат и азота, и фосфора, необходими за развитието на растенията, споделят опитни градинари. Ето един вариант за използването на птичия тор за подхранване на краставици и домати.
Стара кофа се пълни на една трета със сух кокоши тор и се залива с вода догоре, след което се оставя за период от 7 до 10 дни в парника. Отделяният при прегарянето въглероден двуокис действа превъзходно на краставиците, които растат като подхранени с мая.
Когато кипенето престане, половин литър от получената смес се разтваря в 10 литра вода. С този разтвор се поливат доматите и краставиците с по около половин кофа на квадратен метър. Трябва обаче еда се внимава при поливането капките да не попадат върху листата на растенията, тъй като са в състояние да причинят сериозни изгаряния. След такова подхранване краставиците раждат като обезумели, а доматите стават големи и сочни.
За профилактика срещу гъбични заболявания пък доматите и краставиците се пръскат с получената основна смес, но тогава половин литър от нея се разтваря не в 10, а в 30 литра вода. На практика това представлява и извънкореново подхранване за растенията.